Toyota GR Supra GT4 je přichystána bojovat na evropských okruzích, bohužel premiéra bude muset počkat na konec současné pandemie. Tak se alespoň seznamte s technikou a týmy, které GR Supru na závodní tratě nasadí.
Nepsanou královnou motorsportu je Formule 1. Je nejrychlejší, nejprestižnější a suverénně taky nejdražší. Přesto je tato disciplína v poslední době cílem kritiky, především je zpochybňována sportovní hodnota závodů, naopak nikdo nepochybuje o tom, že každý podnik je velkou místní společenskou událostí. Ovšem jenom pro vyvolené. Do depa a parkoviště závodních strojů se běžný fanoušek motorsportu nedostane. Pro něj zbývají pouze předražené tribuny, z kterých může sledovat často velmi nudný dvouhodinový závod, na první pohled stejných vozidel, rozlišených pouze barevným „kabátem“ dle sponzorů a příslušnosti k jednotlivým stájím. Závod je často rozhodnut předem dle kvalifikačních časů. Po hromadném startu následuje dvouhodinové nudné kroužení s velkými rozestupy mezi jednotlivými formulemi, kdy předjíždění se odehrává zásadně při zastávce v depu, protože aerodynamika vozidel formule 1 těsný souboj a předjetí prakticky neumožňuje.
Je nutno podotknout, žávody formulí všech kategorií svůj úkol zajímavé podívané splní pouze pokud závodní pole jede spolu a jezdci na všech pozicích spolu bojuji až do cíle. Tak je je tomu například v americkém šampionátu IndyCar.
Naštěstí existují šampionáty, které nabízejí oku motoristického fanouška velmi pestrou podívanou. Startovní pole je totiž různorodé, automobily mají důvěrně známý tvar vozidel, které je možné potkat v běžném silničním provozu. Přitom mají dostatečný výkon, aby předvedly hodnotnou sportovní podívanou. Hádáte správně, jedná se o závody vozidel třídy GT, které svou sledovaností navázaly na velmi oblíbené závody upravených cestovní vozů.
GT jsou však atraktivnější a už v základu nabízejí slušný výkon, který po případné úpravě pro jednotlivé třídy zaručuje dostatečnou rychlost pro napínavé a zajímavé závody. Právě pro třídu GT4, to je třída mírně upravených vozidel GT, byla homologovaná legendární Toyota Supra.
Tato třída má umožnit co největší počet účastníků díky nižším nákladům na techniku než třída GT dle pravidel FIA pro mistrovství světa ve vytrvalostních závodech. K vypsání této kategorie přispěla především organizace Stéphane Ratel Organisation, která prosazuje myšlenku, že zárukou kvalitní motoristické události je široké, ale výkonnostně vyrovnané startovní pole, které není tvořeno pouze několika továrními týmy.
Proto musela nová Toyota GR Supra po homologaci absolvovat jízdní zkoušky na okruhu Paul Ricard na jihu Francie s cílem stanovit příslušný parametr BOP- Balance of Performance. Je to koeficient stanovující doplňující technické parametry, které vyrovnají celkovou výkonnost vozidla oproti zbývajícím vozidlům startujícím v závodech. Přidáním hmotnosti, případným snížením plnícího tlaku turbodmychadel, nebo omezení objemu palivové nádrže jsou znevýhodněny vozidla, která jsou svou konstrukcí od počátku „neporazitelná“. Tím je dosaženo toho, že ve startovním poli s různými konstrukcemi a parametry automobilů je umožněno rovnocenné soupeření na závodní dráze.
Vývoj vozu GR Supra GT4 však začal dlouho před udělěnou homologací. Probíhal ve společnosti TOYOTA Motorsport GmbH (TMG) byl zahájen počátkem roku 2019 a zahrnoval i vyčerpávající testovací program, čítající přes 12 tisíc kilometrů na různých okruzích po celé Evropě pod vedením zkušeného jezdce Stéphaneho Ortelliho a dalších testovacích jezdců s různorodým profesním zázemím.
Toyota GR Supra GT4 byla navržena pro závodní jezdce všech úrovní. Její výhodou je jedinečný systém pohonu „Intelligent GT4 Racing System“, který prostřednictvím intuitivní elektroniky a automatických zásahů minimalizuje odvádění pozornosti od řízení a umožňuje plně se soustředit na samotný závod.
Potřebný výkon zajišťuje řadový šestiválec 3,0 litru s jedním turbodmychadlem typu Twin Scroll, odladěný na 430 koní. Sekunduje mu sedmistupňová sportovní automatická převodovka a pohon zadních kol. Bezporuchový provoz za maximálního zatížení zajišťují maziva Ravenol.
V návaznosti na udělení homologace GT4 se začnou zákazníkům okamžitě dodávat první okruhové speciály GR Supra GT4, připravené zúčastnit se nejrůznějších závodních seriálů po celé Evropě.
Dvě vozidla zakoupil tým Ring Racing se sídlem nedaleko Nürburgringu, jeden vůz bude nasazen do německého mistrovství ADAC GT4, které letos zahrnuje šestici podniků. Další vůz pojede devítikolový seriál Nürburgring Langstrecken Serie, dříve známý pod označením VLN. Ring Racing kromě toho jeden z vozů v barvách týmu Novel Racing nasadí do závodu 24 hodin Nürburgringu.
Dva vozy GR Supra GT4 v letošním roce využije i francouzský tým CMR – jeden se zapojí do evropského seriálu GT4 a druhý bude nasazen do šestikolového francouzského seriálu GT4.
Tým Speedworks Motorsport z Velké Británie, který se již účastní britského šampionátu cestovních vozů (BTTC) s modelem Toyota Corolla, nasadí jeden vůz GR Supra GT4 (s jezdeckou sestavou Sam Smelt a James Kell) v rámci sedmikolového seriálu British GT, kde souběžně jedou vozidla kategorií GT3 a GT4.
Z důvodu vysokého zájmu ze strany zákazníků byly první kusy GR Supra GT4 rychle vyprodány. Výrobce již přijal objednávky na další várku vozidel, jejichž dodávka je naplánována na počátek letošního léta.
Toyoto děkujeme, je doopravdy na co se těšit!
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?