Nedávno představené Bugatti Divo mělo být vozem stvořeným pro zatáčky. Jeho vylepšená aerodynamika, snížená váha a upravený podvozek mu měly dát schopnosti, jakých se řidiči u modelů Veyron ani Chiron nedočkali. Rozdíl je tak markantní, že slavný okruh Nardo zvládlo Divo dokonce o 8 sekund rychleji, než Chiron. Znamená to snad ale, že Chiron na zakroucené silnice nepatří? To se rozhodli prozkoumat angličtí kolegové.
Bugatti Chiron okouzluje veřejnost především svým zrychlením a úchvatnou maximální rychlostí, kterou však vždy předvádí jen na dostatečně dlouhých rovných úsecích. I díky jeho váze, která atakuje dvě tuny, si tak mnoho řidičů může myslet, že vyrazit s tímhle kolosem na zakroucené silnice může být utrpení. Jaká je ale pravda?
Odpověď se rozhodl nalézt Henry Catchpole z britského motoristického magazínu Carfection, který vzal Bugatti Chiron o výkonu 1500 koní na zakroucené silnice ve francouzské oblasti Molsheim, kousek od sídla automobilky. Shodou okolností se ale dostal i na místo, kde v roce 1959 během testování modelu Type 57C zahynul Jean Bugatti, ředitel automobilky a jeden z nejdůležitějších lidí její historie.
Zakroucená silnice táhnoucí se lesem samozřejmě není okruh Nardo, přesto dokáže vůz celkem slušně prověřit a odhalit jeho agilitu a další schopnosti, které během držení plného plynu na rovné silnici zkrátka neodhalíte. A výsledek? „S plynem musíte být trpělivý," pronesl průvodce videem. „Musíte dostat předek do zatáčky.. a pak na to můžete šlápnout."
Zážitky zpoza volantu nejde stoprocentně zprostředkovat, ze záběrů se však zdá, že Chiron dokázal v zatáčkách příjemně překvapit. Jeho váha se přitom dá srovnat rovnou se dvěma Mazdami Mx-5, neboť jeden tento agilní japonský sporťák, který byl pro zatáčky skutečně tvořen, váží okolo 1060 kilogramů. Chiron tedy sebou vláčí pořádnou nadváhu, přesto dokáže okouzlit.
A zatímco Veyron byl údajně v zatáčkách nezáživný - neposkytoval řidiči dostatečnou zpětnou vazbu a nevyzýval ho k ostřejší jízdě, s Chironem je to údajně úplně jiné. Jeho řízení je komunikativní, auto s řidičem komunikuje, dopřává mu radost z každé zatáčky a nabízí skutečně záživné svezení.
Díky tomu, co dokáže v zatáčkách ukázat Chiron, by nás ale ještě víc zajímalo, jaké zážitky nabídne Divo. Jeho váha je totiž nižší, v zatáčkách dokáže vygenerovat větší přetížení a díky upravené aerodynamice vozu ho k zemi tlačí přítlak o hodnotě 453 kilogramů. A i když je jeho maximální rychlost nižší, akcelerace je rychlejší.
Kvůli omezené výrobní sérii pouhých 40 kusů si však nejspíš budeme muset nějakou chvíli počkat, než se k nám dostanou zážitky z jízdy s tímto monstrem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?