Závody supersportů s armádním letadlem se objevují vzácně, ovšem pokaždé se jedná o fantastickou podívanou, během které spolu měří síly úchvatné stroje ze dvou naprosto odlišných světů. V tom posledním souboji se pak proti sobě postavili Lamborghini Huracán Performante a modernizovaná sovětská stíhačka Mig-29K v barvách indického letectva.
Lamborghini Huracán Performante je jedním z nejúchvatnějších italských vozů posledních let a současně patří k vrcholu toho, co může automobilka ze Sant'Agaty nabídnout.
Uprostřed tohoto agresivně vyhlížejícího supersportu se ukrývá 5.2 litrový motor V10, který dokáže nabídnout 630 koní (470 kW) a 600 Nm točivého momentu. V praxi to znamená, že akceleraci z 0 na 100 km/h zvládne během 2.9 sekundy a maximální rychlost se zastaví na hodnotě 325 km/h.
Pokud se tedy chcete tomuto monstru postavit na startu závodu a mít alespoň nějakou šanci, rozhodně se nesmíte držet při zemi. A tohle moudro si vzala indická armáda k srdci možná až moc doslovně a proti italskému supersportu postavila sovětskou stíhačku Mig-29K.
Ta sice nepatří k nejnovějším, do služby v ruské armádě vstoupila již v roce 1982, ovšem indická armáda si stále udržuje celkem pestrou letku, kterou navíc průběžně modernizuje. Jak účinnou zbraní je Mig-29 ve vzduchu vám nepovíme, ovšem důležitým faktorem pro tento závod je dvojice jeho proudových motorů, z nichž každý dokáže při forsáži vyvinout tah 88,3 kN a v dostatečné výšce umožňují Migu letět rychlostí až 2200 km/h.
Ze samotného závodu, který se měl uskutečnit na letišti Dabolim Goa, se zatím na Twitteru a YouTube objevilo jen několik nepříliš kvalitních videí, ve kterých je jasně vidět, že Mig-29 dostal slušný náskok, kterého se až do konce závodu nevzdává. Lamborghini pak kousek za ním vypadá jen jako malá černá tečka.
pic.twitter.com/D5GOFUO6gN
— Aviator Anil Chopra (@Chopsyturvey) 4. srpna 2018
Lamborghini racing MiG 29 at Dabolim Goa pic.twitter.com/2V2HKVKwVs
— Aviator Anil Chopra (@Chopsyturvey) 4. srpna 2018
Vysvětlení nepříliš kvalitních záznamů jinak velkolepé akce však přidává několik diskuzí na Twitteru, podle kterých se závod konal v rámci natáčení nové propagační kampaně pro indickou armádu. Nejspíš i proto musel Mig vyhrát, aby nalákal více zájemců. I tak se ale těšíme, až se na internetu objeví plná verze videa, která snad bude zaznamenávat i pohledy z kabiny vozu nebo stíhačky.
A pokud by vás zajímaly ceny strojů v tomto závodě, pak vás také nezklameme. Jak uvádí Motor1, nové Lamborghini Huracán Performante vyjde zájemce na 274 390 dolarů, tedy necelých 6.2 milionu korun. Stíhačka Mig-29 z druhé ruky, například z roku 1986, ale vyjde na cca 4.65 milionu dolarů, tedy cca 104.6 mil. korun.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?