V září 1982 byla v Mnichově spuštěna sériová výroba druhé generace BMW řady 3 s kódovým označením E30. Tato modelová řada, která se vyráběla až do roku 1994 a vznikla v počtu 2,34 milionu kusů, přinesla do výrobního programu BMW mnoho novinek v nabídce typů karoserií, motorů a také systémů pohonu. S příchodem modernizovaného provedení aktuální sedmé generace BMW řady 3 se nabízí zajímavé srovnání ukazující, jak za 40 let pokročil vývoj sportovně navrženého vozu střední třídy. Právě ten ztělesňuje BMW řady 3 od roku 1975, kdy měla premiéru jeho první generace navazující na legendární modely 02.
I když první generace BMW řady 3 byla velmi oblíbeným vozem, s příchodem 80. let bylo zřejmé, že její nástupce musí být větší a připravený nabídnout dostatek prostoru i pro rodinné použití. Nový model současně přišel s novou podobou designu, která typicky rovné linky vozů BMW 70. let s využitím nejmodernějších výrobních technologií zjemnila. Standardem byly dva páry hlavních světlometů, jež byly dříve obvyklé pouze u výkonnějších modelů a verzí. Samozřejmostí byla klasická koncepce pohonu s podélně uloženými motory a pohonem zadních kol.
Nové karosářské verzeNecelý rok po premiéře dvoudveřového sedanu se představilo jeho čtyřdveřové provedení, které bylo s náskokem nejprodávanější variantou této modelové řady – a zůstalo jí i ve všech následujících generacích, včetně té současné. Nicméně vývoj se v tomto ohledu nezastavil a v roce 1985 mělo premiéru BMW řady 3 Cabrio, které navázalo na přerušenou tradici vozů s otevřenou karoserií. Čtyřmístný vůz měl okamžitě po své premiéře obrovský úspěch.
Čtvrtá karosářská verze se ukázala společně s celkovou modernizací modelové řady v roce 1987 – šlo o vůbec první BMW s karoserií kombi. BMW pro tento druh karoserie oživilo pojmenování Touring, které v sedmdesátých letech používalo pro verze hatchback modelové řady 2002.
Novinky pod kapotouBMW řady 3 E30 mělo premiéru s řadovými čtyř- a šestiválci, které s drobnými změnami přešly z předchozí generace. Postupně ale nabídka motorů procházela vývojem, v roce 1985 nejsilnější variantu 323i nahradila objemnější verze 325i. Ve stejném roce nabídku rozšířil vznětový šestiválec BMW 324d. Nejdříve v roce 1984 v USA, ale později i v Evropě byl uveden šestiválec 2,7 litru v modelech 325e, který byl zaměřen na minimalizaci spotřeby paliva – větší zdvihový objem přinesl více točivého momentu, který umožnil delší zpřevodování, díky němuž mohl motor pracovat s menšími otáčkami, a tudíž úsporněji.
BMW řady 3 E30 bylo nejen prvním BMW s karoserií kombi, ale také s pohonem všech kol – navíc tyto dvě novinky dokázalo v druhé části svého životního cyklu propojit, a to nejen vzájemně, ale také s automatickou převodovkou. Unikátní pohon všech kol s dvojicí samosvorných diferenciálů měl premiéru v roce 1985 v modelu BMW 325iX.
Po 40 letech stále žádanáDruhá generace BMW řady 3 E30 byla ve své době pokrokovým vozem, který přinášel mnoho novinek a byl ztělesněním radosti z jízdy. V mnoha ohledech byla revoluční a ukázala, že tato radost z jízdy může mít mnoho různých podob. V současnosti je tato modelová řada vyhledávaným a ceněným youngtimerem nejen díky kvalitním a zábavným jízdním vlastnostem, ale také z důvodu spolehlivé techniky a nadčasového designu.
I současná generace má v sobě kus odkazu modelu E30Technický pokrok je nedílnou součástí vývoje lidské společnosti a BMW jakožto novátorská a pokroková automobilka jde v tomto ohledu příkladem. Nejnovější provedení řady 3 se proto vyznačuje různými druhy poháněcích soustav, včetně elektrifikovaných, pohonem zadních nebo všech kol, ale po modernizaci také vyspělým ovládacím systémem BMW iDrive s nejnovějším BMW Operačním systémem 8. Důležité ovšem je, že i přes ve srovnání s modelem E30 zvětšené rozměry, jež poskytují více komfortu a především bezpečnosti, BMW řady 3 stále zůstává etalonem střední třídy, nejen pokud jde o kvalitu jízdních vlastností a radost z jízdy.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.