Expediční Mercedes-Benz Unimog pro kempování na divoko

Unimog
Unimog, foto: carakoom.com
Petr Boháč , AutoRoad.cz 10. dubna 2020 16:00
Sdílej:

Občas Vám na stránkách Autoroad.cz představíme nějaký ne zcela běžný obytný automobil. Téměř vždy se takový článek dočká nadprůměrného zájmu čtenářů, což nás utvrzuje, že toto téma Vám není cizí. Dnes Vám chceme představit obytný automobil, se kterým se nemusíte bát vyrazit i na tu nejnáročnější cestu.

Mercedes-Benz je jedním z nejlepších terénních nákladních automobilů na světě. Lepší jsou snad už jen tuzemské Pragy V3S a vozy Kopřivnické produkce. Ovšem ty jsou už příliš velké, a proto se právě Unimog jeví jako ideální vůz pro přestavbu na expediční speciál.

Na fotografiích můžete vidět zdařilý příklad expedičního obytňáku. Tento konkrétní Mercedes-Benz začal svou kariéru již v roce 1985 jakožto armádní náklaďák. K pohonu terénního Mercedesu slouží vznětový šestiválec MB OM 353 o objemu 5675 ccm s výkonem 96 kW (130 koní) a točivým momentem 363 N.m. Motor spolupracuje s 8 stupňovou manuální převodovkou, kdy první 4 rychlostní stupně jsou pro jízdu v terénu a zbylé pro jízdu po zpevněných komunikacích. Výkon putuje na všechna čtyři kola a vůz je vybaven třemi uzavíratelnými diferenciály. Což spolu se značnou světlou výškou a velkými nájezdovými úhly zaručuje úžasné terénní schopnosti. Například sériový vůz dokáže překonávat brod hluboký až 1,2 metru. Tento konkrétní vůz bude mít díky šnorchlu brodivost jistě ještě znatelně lepší.

Kabina 35 let starého vozu je sice od obytného prostoru oddělena, ale i zde proběhly úpravy pro zlepšení komfortu při jízdě. Tou hlavní je třívrstvá zvuková izolace. Pak zde najdeme displej napojený na couvací kameru a ovládání přídavných LED světlometů, které prý i noc promění v den.

Více pozornosti však bylo věnováno obytnému prostoru, který je sice jednoduchý, ale vcelku útulný a posádce poskytne dostačující zázemí při objevování nejžádanějších koutů naší planety. Přístup do obytné části je umožněn bočními dveřmi s automaticky vyjíždějícími schody. Uvnitř jsou dvě postele o šířce 80 cm, pod nimiž se nachází velké úložné prostory. Světlo do interiéru proniká skrze 2 střešní okna a v noci zajišťují světlo LED svítilny. Najdeme zde kuchyňskou linku a 80 litrovou chladničku. Je zde i oddělená toaleta. Prostě vše, co je při kempování na divoko zapotřebí.

Při současné situaci to vypadá, že obytný automobil se jeví jako naprosto ideální parťák pro letošní dovolenou. Pokud se mezi našimi čtenáři najde takový, který má podobně neobvyklý obytný vůz a chtěl by se o jeho existenci s námi podělit, budeme jedině rádi.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?