Odhalení podvodů automobilky Volkswagen, během kterých pomocí důmyslného programu maskovala skutečné množství emisí u naftových modelů, spustilo lavinu událostí označovaných jako Dieselgate. Tato aféra postupně zasáhla prakticky všechny automobilky a do velké míry ovlivnila celý automobilový průmysl. A na to doplatil i jeden ze strůjců celé aféry.
Vraťme se ale nejprve kousek do minulosti, konkrétně do roku 2013, kdy skupina studentů z West Virginia University připravila studii, která odhalila nesrovnalosti ve skutečných a uváděných emisích naftových modelů značky Volkswagen. A jedním z těchto studentů byl i inženýr Hemanth Kappanna.
Studenti prezentovali svá zjištění na konferenci v roce 2014, kde zaujali přítomné zástupce organizací CARB a EPA, kteří se následně pustili do vlastního vyšetřování. Jak celá věc dopadla pro automobilku a celý automobilový průmysl nejspíš není potřeba příliš rozebírat. Zajímavé však je, že samotný Kappanna získal koncem roku místo v automobilce GM, která ho zaměstnala na vedoucí pozici v sektoru kontrol emisí.
Na první pohled se může zdát, že pro Kappannu se vzhledem k jeho minulosti jednalo o naprosto dokonalé místo, nicméně příliš dlouho si ho neužil. Automobilka GM se totiž rozhodla zaměřit na budoucnost přepravy, což znamenalo masivní investice do elektromobility a technologií autonomního řízení.
Ostatně s velkými investicemi do těchto segmentu se v současnosti potýká většina automobilek, GM se však rozhodlo zajistit si finance tím nejjednodušším a současně nejdrastičtějším krokem: ukončilo výrobu neprofitujících modelů, zavřelo staré továrny a rozloučilo se s tisíci pracovníků. A začátkem roku se podle New York Times stal jedním z nich i Kappanna.
Dnes jednačtyřicetiletý Kappanna dostal v únoru podle New York Times dvouměsíční výpovědní lhůtu, během které však zřejmě kvůli očekávanému zpomalování automobilového průmyslu nebyl schopen najít si nové místo. A tak mu nyní zbývá jen jednosměrná letenka do Indie, odkud pochází. Samotný Kappanna však spekuluje, že jeho propuštění možná mohlo mít spojitost s jeho minulostí.
„Určitě mě mohli považovat za zaujatého. Těžko říci," uvedl Kappanna. Automobilka GM však popřela, že by jeho vyhazov měl cokoliv společného s jeho minulostí a odhalením skandálu Dieselgate. Bývalí kolegové byli s osudem propuštěného inženýra soucitní a označili krok automobilky za „jedno z těch krátkozrakých rozhodnutí, která byla přijata za účelem splnění čísel."
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?