Pro zájemce o koupi automobilu je bezpečnost vozu většinou klíčovým prvkem. Program nezávislého testování nových automobilů Euro NCAP dnes zveřejnil výsledky nárazových zkoušek čtveřice letošních modelů – Audi A6, dodávky Fordu Tourneo, malého SUV Suzuki Jimny a SUV Volkswagen Touareg.
Před několika dny prošla nová auta přísným testováním. Absolvovala zkoušky ochrany dospělých cestujících i dětských pasažérů, zkoušku ochrany zranitelných účastníků silničního provozu a testování prvků aktivní bezpečnosti. Ze série náročných testů si vozy Audi A6 a Volkswagen Touareg odnesly maximální hodnocení, tedy pět hvězd. O hvězdu méně získal Ford Tourneo. Pouhé tři hvězdy si odnesl vůz Suzuki Jimny.
Euro NCAP testuje bezpečnost nových automobilů už 21 let a je při tom přísnější než homologační zkoušky. „Motoristi potřebují spolehlivé a přesné informace týkající se bezpečnosti provozu jednotlivých automobilů. Hlavním cílem programu Euro NCAP je motivovat koncerny k výrobě bezpečnějších a lépe vybavených vozů. V počátcích program čelil odporu některých automobilek, protože odhalil do té doby neznámé závažné bezpečnostní nedostatky několika bestsellerů,“ komentuje testy Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest a dodává: „Postupem doby automobilky pochopily marketingový přínos dobrých výsledků v nezávislých crashtestech, takže vyvíjejí čím dál bezpečnější vozy.“
Pěti hvězdičkami hodnocený vůz Audi si ve většině zkoušek vedl velmi dobře. Při čelním nárazu byly téměř všechny tělesné partie dětí i dospělých chráněny nejhůře uspokojivě. Audi potěšilo funkčností autonomního krizového brzdění v případě detekování chodců. Dobře si vedlo i v případě, kdy chodec za nízkého osvětlení či v noci přecházel vozovku.
Rovněž Volkswagen (VW) měl velmi dobré výsledky. Zatímco Audi mělo navrch po stránce ochrany dospělých a chodců, VW bodoval v ochraně dětí. Ve srovnání s Audi je na tom VW o něco lépe s vybaveností systémy aktivní bezpečnosti.
O hvězdu hůře hodnocený Ford chránil dospělé stejně dobře jako Audi a VW. Body ale ztrácel za méně spolehlivě fungující autonomní krizové brzdění při detekování chodců v noci a cyklisty přejíždějícího napříč silnicí.
„Model Suzuki Jimny získal v programu Euro NCAP jen tři hvězdičky, protože má horší vybavenost systémy aktivní bezpečnosti a slabou ochranu pasažérů při čelním nárazu,“ vysvětluje nízké hodnocení Hana Hoffmannová. Přísnost současných testů Euro NCAP dokazuje i fakt, že ještě před dvěma lety by model Suzuki získal pětihvězdičkové hodnocení. Od té doby byly bezpečnostní standardy značně zvýšeny.
Spotřebitelská organizace dTest je členem iniciativy Euro NCAP, která testy bezpečnosti automobilů v Evropě organizuje. Výsledky stovek testovaných vozů najdou spotřebitelé zdarma ve veřejně přístupné databázi na www.dtest.cz/crashtesty. Zisk nejvyššího počtu pěti hvězd je prestižní záležitost. Letos maxima dosáhly také modely Ford Focus, Volvo XC40 nebo Nissan Leaf.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?