Pokud máte v kapse 1.2 milionu korun a toužíte po tradičním Jaguaru, nabízí se vám vcelku bohatá škála možností. Ať už se budete rozhodovat mezi novým či předváděcím vozem, snadno za tuto částku seženete SUV jako E-Pace či F-Pace, nebo klasické sedany XE nebo XF. Jsou mezi námi ale i tací, kteří dokáží podobnou sumu investovat do automobilu, který by někteří bez rozpaků nazvali kusem šrotu.
Automobilka v Jaguar představila v posledních letech řadu impozantních modelů, které svým výkonem, luxusem a hlavně pocitem z jízdy excelují v segmentu SUV, sedanů i sportovních vozů, přičemž model F-Type se může měřit dokonce i s premianty v segmentu. Každý fanoušek Jaguárů ale ví, že největší poklad tahle automobilka vyrobila již před lety.
Ostatně i sám Enzo Ferrari kdysi popsal model E-Type jako nejkrásnější automobil, jaký kdy viděl. A krása tohohle vozu, spolu s vynikajícím požitkem z jízdy, z něj udělala ceněný sběratelský artikl, jehož ceny se v Británii pohybují od 60 000 liber (1,7 mil. Kč) za nejlacinější kousky, přes 100 000 liber (2,9 mil. Kč) za ty zachovalé až po 150 000 liber (4,3 mil. Kč) za sběratelské unikáty.
Když vám tedy řekneme, že neznámý investor pořídil na aukci společnosti H&H Jaguar E-Type z roku 1965 za 41 625 liber (cca 1,2 mil Kč), pravděpodobně ho budete považovat za šťastlivce, který vcelku slušně ušetřil. Jakmile vám ale ukážeme fotografie, jistě názor změníte.
Vydražený automobil má totiž k ideálnímu stavu na míle daleko. Karoserie je na některých místech doslova děravá, ale naštěstí by měla být kompletní. Koroze napadla prakticky vše, včetně motoru a interiéru. Ten je ostatně ve stejně zbědovaném stavu, jako zbytek vozu.
Vůz, který byl dražen v „nálezovém stavu," má na tachometru 97 220 kilometrů a pod kapotou ukrývá 4.6 litrový řadový šestiválec, který je spojen s 4-rychlostní manuální převodovkou. Velkým benefitem je také fakt, že čísla motoru a karoserie se shodují.
Otázkou však je, jak moc bude potřeba do vozu zainvestovat. Tato klasika bude na ceně už jen růst, ovšem majitel si nejspíš bude muset počkat, než se mu koupě i se všemi investicemi zaplatí a zhodnotí. Jako milovníci těchto klasik jsme ale rádi, že vůz se nakonec nerozpadne na prach.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?