Výkonná SUV byla dlouhou dobu doménou především evropských automobilek, nicméně Jeep Grand Cherokee Trackhawk nastolil zcela nová pravidla. S výkonem 707 koní tak není divu, že se jeho řidiči nebojí závodů ani s takovými vozy, jako je například britský čistokrevný sporťák McLaren 570S.
Srovnání těchto dvou vozů může někomu přijít úplně nesmyslné, ovšem papírově to zas taková pošetilost není. Jeep Grand Cherokee Trackhawk je totiž poháněn motorem z vozů Hellcat, což znamená, že na všechny čtyři kola proudí výkon ohromujících 707 koní a v kategorii SUV najdete jen málo podobných "sportovců".
Britský zástupce McLaren 570S zůstává ve výkonu vcelku pozadu, navíc jeho 560 koní proudí pouze na zadní nápravu, takže poněkud ztrácí i v trakci. Na druhou stranu se však může pochlubit téměř muší váhou, neboť Jeep je téměř dvakrát těžší.
Když se pak podíváme na technické údaje, Jeep slibuje díky ohromnému výkonu a pohonu všech kol akceleraci z 0 na 97 km/h za 3.5 sekundy, což je na tuhle horu železa skvělý údaj. McLarenu však pomáhá hlavně jeho nízká váha, díky čemuž by měl sprintovat na stejnou rychlost o 4 desetiny sekundy rychleji.
Jak ale dopadl závod v praxi? Zejména začátek byl naprosto neuvěřitelný. Když totiž McLaren odstartoval bez použití Launch Control, Jeep ho nechal daleko za sebou a řidič britského sporťáku měl co dělat, aby nadupané SUV dotáhl.
Během druhé jízdy pak řidič McLarenu Launch Control použil a jeho efektivita se projevila téměř okamžitě. Jeep sice i tak odstartoval nepatrně rychleji, nicméně McLaren se během chvíle dotáhl a pak už nechával Jeep daleko za sebou.
Svým způsobem se tak dá říci, že vítězem je každý. Majitelé sportovních McLarenů sice budou i nadále rychlejší než majitelé nadupaných SUV, ovšem ti budou těžit z ohromné praktičnosti, každodenní využitelnosti a hlavně schopnosti "vypráskat" většinu sportovních aut alespoň na prvních pár desítkách metrů za semaforem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?