Pro mnohé z nás není po ránu hezčí zvuk než probuzení precizně naladěného motoru sportovního automobilu. Jsou ale i tací, například sousedé jednoho zaměstnance Fordu, kteří v podobném případě volají policii a dožadují se ztišení.
Steve von Foerster takovou situaci zažil. A v jejím důsledku vymyslel režim „dobrého souseda“. Ten umožňuje řidičům Fordu Mustang naplánovat, ve kterou denní dobu se má z výfuku ozývat plný sportovní řev a kdy má naopak vůz znít tiše, aby nedělal v sousedství zlou krev.
Podle nedávné ankety webu Ranker.com považují lidé vytáčení motoru v blízkém okolí svého bydliště za podobně nepříjemný hluk jako používání elektrického nářadí, štěkající psy nebo zkoušky hudebních kapel. Horší je už jenom sekání trávníku motorovou sekačkou brzy po ránu.
Některé sportovní vozy již nabízejí aktivní výfukové soustavy, jejichž zvuk lze regulovat stiskem tlačítka. Mustang je ale první, který umožňuje hlasitost naplánovat. V menu palubního počítače lze nastavit, že například mezi osmou hodinou večer a sedmou ráno má vůz startovat potichu.
Za novými funkcemi „tichý výfuk“ a „tichý start“ stojí nová výfuková soustava s aktivní klapkou. Ta jinak reguluje zvuk automaticky v závislosti na aktuálně zvoleném jízdním režimu od Normal přes Sport až po Track (závodní trať), v němž z výfuku vychází podmanivé vrčení s hladinou intenzity zvuku 82 dB.
„Cokoliv nad 80 decibelů začíná být pro lidi nepříjemné. Obtěžující zvuky typu mlýnku na kávu nebo sekačky na trávu mívají právě přes osmdesát decibelů,“ řekl Matt Flis, konstruktér výfukových soustav ve Fordu. „Po aktivaci funkce tichého startu klesne hlasitost nového Mustangu GT přibližně o 10 decibelů, na mnohem příjemnějších dvaasedmdesát.“
Od začátku roku 2015, kdy se Mustang poprvé ve své více než půlstoletí historii začal oficiálně prodávat v Evropě, jich zde Ford prodal již bezmála 30 000; prodejní úspěchy slavil a slaví Mustang i v ČR. V dohledné době přijde na evropský trh nový Ford Mustang s ještě atraktivnějším vzhledem, zdokonaleným motorem i podvozkem a pokročilými asistenčními systémy.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?