Pamatujete na nedávný rekord Bugatti Chiron, během kterého dokázal tento exotický vůz zrychlit na 400 km/h a poté opět zastavit za rekordních 41,96 sekundy? Tak na to klidně zapomeňte, neboť tato disciplína má nového šampiona, který pochází ze Švédska.
Když Christian von Koenigsegg, zakladatel automobilky Koenigsegg, četl zprávy o novém rekordu Bugatti Chiron v akceleraci a brzdění při rychlosti 400 km/h, řekl si, že jeho vůz by to mohl zvládnout lépe. A taky že zvládl.
Koenigsegg měl původně v plánu překonat tento rekord s hybridním modelem Regera, ovšem ten je nyní beznadějně vyprodán. Nicméně v jeho závodě stál zcela nový vůz Agera RS, jehož budoucí majitel s testem souhlasil - nejspíš si chtěl ověřit schopnosti vozu, za který utratí pořádný balík peněz.
Samotný test se měl uskutečnit na testovací dráze v Německu už 30. září, ovšem kvůli nepříznivým podmínkám byl zrušen. Koenigsegg tak sáhl po svém plánu B, kterým bylo opuštěné armádní letiště kdesi ve Skandinávii, které vojáci opustili již v roce 2003 a od té doby slouží jako solární elektrárna. 1. října pak přišlo skvělé počasí, nastaly ideální podmínky a Agera RS se vydala na trať.
Vůz, který měl na sobě ještě řadu ochranných folií, však nečekal žádný útulný povrch závodního okruhu. Neudržované letiště za 14 let poměrně zpustlo, což vyvíjelo na řidiče i automobil vysoké nároky. Ostatně ani délka ranveje nebyla příliš velkorysá, tovární řidič Niklas Lilja tak musel zvládnout stanovení rekordu na vzdálenosti cca 2,7 kilometru.
Když byly podmínky nejlepší a vůz i řidič byli připraveni, tým se rozhodl pokus realizovat. Agera RS to však měla ještě o to těžší, že na povrchu letiště vyrobeného převážně z betonu měla absolutně mizernou trakci. Až do třetího rychlostního stupně tak neustále svítila kontrolka systému pro kontrolu trakce.
Celý pokus však dopadl úspěšně a Niklas Lilja stanovil nový rekord ve zrychlení z 0 na 400 km/h a následném zastavení, jehož hodnota je 36,44 sekundy. Bugatti tak zůstalo pozadu o 5.52 sekundy.
Samotné zrychlení na 400 km/h trvalo Ageře RS 26.88 sekundy a urazila přitom 1,9 kilometru. Zastavení na 0 pak proběhlo za 9,56 sekundy, během kterých urazila Agera 482 metrů. Její karbon-keramické brzdy a přilnavé pneumatiky Michelin tak dostaly pořádně zabrat.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?