Letiště na poloostrově Gibraltar patří mezi světové unikáty hned několika svými vlastnostmi. Pro většinu motoristů je však nejzajímavější skutečnost, že zde letištní dráhu protíná hlavní silnice vedoucí z Gibraltaru do Španělska.
Historie letiště na poloostrově Gibraltar se datuje do období druhé světové války, kdy byla původní nouzová dráha pro leteckou službu Královského námořnictva prodloužena do moře, pomocí kamene vytěženého z gibraltarské skály během budování vojenských tunelů.
Gibraltarský poloostrov je však opravdu malým územím, které je navíc velmi členité. Během výstavby letiště si tak inženýři nemohli příliš vybírat, a letiště bylo umístěno na samý okraj poloostrova, kousek od hranic se Španělskem. Tudy už však vedla hlavní silnice k jedinému hraničnímu přechodu se Španělskem.
Válečné potřeby Velké Británie však měly přednost, díky čemuž vznikla letištní dráha s křižovatkou pro motoristy směřující do Španělska. Kromě toho se však letiště na Gibraltaru honosí i pár méně slavnostními tituly. Podle pořadu Nejextrémnější letiště vysílaného na kanálu History se jedná o jedno z nejnebezpečnějších letišť v Evropě a páté nejnebezpečnější letiště na světě. Nicméně zpátky k oné křižovatce.
Tento světový unikát trvá na Gibraltaru dodnes, ačkoliv v roce 2007 byl vyprojektován 2,3 kilometrů dlouhý tunel, jehož stavba byla v následujících letech spuštěna. Díky tomu by měla být zajištěna plynulá doprava mezi Gibraltarem a Španělskem. Do současnosti však tunel nebyl otevřen, takže řidiči se musí 15x za den smířit se zdržením díky přistávajícím / odlétajícím letadlům.
Na druhou stranu můžeme řidičům v Gibraltaru možná i závidět. Vždyť co je zajímavější, čekat za závorami až projede pár vlaků, nebo sledovat jak před vámi dosedá či roluje obrovský Airbus?
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?