Pokud sedíte za volantem automobilu, je potřeba mít přehled nejen o situaci před vámi, ale také o situaci za vaším vozidlem. To však leckdy komplikuje mrtvý úhel, za který mohou v mnoha případech špatně nastavená zrcátka.
Mrtvý úhel je jedním ze strašáků mnoha řidičů. Zvlášť v poslední době navíc automobilky experimentují s různými designovými typy karoserií, které díky silným sloupkům a malým zrcátkům výhled z vozu značně omezují. Tuto skutečnost se pak automobilky snaží kompenzovat pomocí různých berliček v podobě elektronických asistentů.
Přestože jsou tyto asistenty účinnými pomocníky, dá se obejít i bez nich. Mrtvý úhel se totiž dá značně minimalizovat, pokud víte jak si zrcátka správně nastavit.
Většina řidičů si zpětná zrcátka nastavuje tak, aby v nich viděla i část karoserie vozu. To může bezesporu pomoci při orientaci a při parkování, ovšem váš automobil vám poté zabírá velkou část výhledu. V některých extrémních případech se vám pak do slepého úhlu může schovat celé auto.
Jak tedy zrcátka nastavit správně? V tom nám pomůže Stan Carves, který nám ukáže jak si nastavit zrcátka správně podle doporučení "Společnosti automobilových inženýrů".
Nejlepšího nastavení docílíme tak, že se pokaždé vykloníme z naší pozice za volantem. V případě zrcátka na levé straně je potřeba opřít svou hlavu o sklo a poté nastavit zrcátko tak, abychom v něm viděli jen nepatrnou část našeho vozu. V případě pravého zrcátka je potřeba se vyklonit nad středový panel, zhruba do poloviny vozu, a opět nastavit zrcátko tak, abychom v něm viděli jen nepatrnou část našeho vozu. Na závěr si upravíme středové zrcátko, které by mělo směřovat přesně na střed zadního skla.
Pokud jste nastavení provedli správně, měli byste teď mít skvělý přehled o dění kolem celého vozu. Pokud si tedy ve středovém zpětném zrcátku všimnete vozu, který vás začíná předjíždět, měli byste vidět rovnoměrný přechod vozu ze středového zrcátka na levé zrcátko a poté byste ho už měli periferně vidět pouhým okem.
Mrtvého úhlu se nikdy úplně nezbavíme, správným nastavením zrcátek se však dá výrazně minimalizovat a tím i zkrátit doba, po kterou o voze za námi nemáme přehled. Až tedy příště usednete za volant, zkuste si zrcátka upravit trochu jinak než jste zvyklí.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?