Nákup ojetého vozidla mimo autobazar, tedy tzv. „na ulici“, považuje za rizikový 96 % obyvatel ČR. Největší část (76 %) české populace by se při koupi ojetého vozu mimo autobazar obávala toho, že jim prodávající zatají technické závady kupovaného vozu.
Lidé se dále obávají zatajení skutečnosti, že vůz byl bouraný (73 %), nebo že na voze byla provedena úprava stavu tachometru (70 %). I přesto podstupuje ročně tato rizika více než 300 tisíc Čechů. Přes 70 % takových vozidel se pak prodá v regionech, mimo města nad 30 tisíc obyvatel. Důvodem je především zdánlivě výhodná cena vozů „z ulice“ a přetrvávající nedůvěra v české autobazary, které nemají certifikaci nebo nesplňují Kodex APPAA. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat iniciativa Nekupuj auto na ulici. „České autobazary odmítnou ročně vykoupit více než 100 tisíc vozidel,“ říká Petr Přikryl, zástupce iniciativy a pokračuje: „Jestliže takové vozy nechce koupit autobazar, kde tedy nakonec skončí?“. Podle Přikryla končí nevykoupené vozy právě v soukromé inzerci, tedy „na ulici“, protože to je poslední možnost pro jejich majitele jak je prodat. „Je přirozené, že když majitel takového vozu zjistí, že má závadové vozidlo, výrazně sníží jeho cenu aby se ho co nejdříve zbavil,“ varuje Přikryl.
Průzkum ale ukázal ještě jeden zajímavý fakt. Více než 92 % obyvatel ČR by totiž uvítala, aby data o vozidlech, evidovaná v centrálním registru vozidel Ministerstva dopravy, byla volně přístupná veřejnosti. „K tomuto se samozřejmě připojujeme,“ říká Přikryl. Podle něj by se tak výrazně snížila možnost nepoctivých obchodníků zatajovat skutečný technický stav vozu nebo stav tachometru.
„Zatím funguje pouze aplikace Ministerstva dopravy kontrolatachometru.cz, tu však podle průzkumu nezná 79 % respondentů a z těch co ji znají, ji využilo pouze 6 %,“ diví se Přikryl. Podle něj může být na vině nedostatečná propagace systému ze strany Ministerstva, stejně jako fakt, že nelze zkontrolovat vozidlo bez znalosti čísla protokolu technické prohlídky. „Systém je tedy určen spíše pro majitele vozu, nikoliv pro zájemce o koupi ojetiny,“ zmiňuje Přikryl nelogičnost systému.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.