Lexus ES je model, který od svého uvedení na trh v roce 1989 přepisuje historii značky. Za 33 let si zákazníci po celém světě převzali přes tři miliony vozů všech generací této elegantní limuzíny.
Je to také druhé nejprodávanější auto Lexus všech dob, hned po modelu RX. Téměř každý čtvrtý vůz, který opustí showroomy značky, je právě ES, což z modelu činí nejoblíbenější auto Lexus s karosérií sedan.
Lexus ES je rovněž synonymem pro elektrifikaci prémiového segmentu. Po modelech RX a LS je to třetí globální model s variantou hybridního pohonu. Od roku 2012 brázdí silnice celého světa 501 439 hybridních ES, což znamená, že každé páté auto značky s elektrickým pohonem je právně limuzína ze segmentu E-Premium.
Aktuální, sedmá generace modelu debutovala v roce 2018 a o čtyři roky později prodělal ES řadu změn. Auto dostalo přepracovanou středovou konzolu s novým, snadno ovladatelným a rychlým multimediálním systémem s navigací založenou na cloudu a inteligentním hlasovým asistentem Lexus Concierge.
Vybrané funkce vozu lze navíc ovládat i na dálku chytrým telefonem s aplikací Lexus Link. Řidič může dálkově zamknout nebo odemknout dveře, zapnout výstražná světla, spustit klimatizaci nebo topení před zahájením jízdy.
Hybrid a 218 koní
V Česku se Lexus ES nabízí výhradně s hybridním systémem. Vůz má efektivní pohon čtvrté generace s motorem o objemu 2,5 litru. Celkový výkon systému je stále 218 koní, auto zrychlí z 0 na 100 km/h za 8,9 s, ovšem jeho největší předností je nízká spotřeba paliva. ES 300h má ve smíšeném cyklu průměrnou spotřebu 5,2 l/100 km.
Zákazníci si mohou vybrat ze šesti verzí výbavy, 11 laků a 13 variant čalounění interiéru. Oblíbenou variantou ES je verze Business Edition, která je standardně vybavena mimo jiné bezpečnostním řešením Lexus Safety System +2.5, elektricky nastavitelným a vyhřívaným volantem, elektricky nastavitelnými a vyhřívanými sedadly, multimediálním systémem s 12palcovým dotykovým displejem, vestavěnou navigací, dále 18palcovými koly z lehkých slitin, aktivním tempomatem, předními a zadními parkovacími senzory a couvací kameru, sledováním mrtvého úhlu a elektrickým střešním oknem s posuvnou roletou.
Vozy v této verzi nejčastěji opouštějí showroomy v černé barvě Graphite Black a s lakem vytvořeným pomocí technologie sonického nanášení laku – Sonic Grey a Sonic Titanium. Téměř polovina ES ve verzi Business Edition jsou vozy s čalouněním v barvě lískového oříšku a každý čtvrtý zájemce si vybere černý interiér.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?