Několikaměsíční testování elegána z Francie uteklo jako voda a proto nastal čas se rozloučit a celkové dojmy vyhodnotit. Jedná se o unikátní auto, pro které se hledá konkurence jen těžce, protože kombinuje několik karosářských variant v jednom, ovšem důležité je, že si z každé bere to dobré. Jak si plug-in hybridní C5 X vedla, pro koho je vhodná a co by se v rámci modernizace mělo vylepšit?
Naposledy si stručně představíme, co tu máme – jedná se o Citroen C5 X ve výbavě MAX s plug-in hybridním pohonem. Jeho základem je benzínový čtyřválec 1,6 litru, který má výkon 180 koní. S ním spolupracuje elektromotor o výkonu 110 koní. Celkový systémový výkon činí 225 koní. Baterie pro pohon elektromotoru má kapacitu 13,2 kWh a čistě na elektřinu zvládne ujet 40 – 50 km. Nabíjecí výkon činí 7,4 kW, takže doba nabití baterie zabere cca hodinu a půl.
Kapitoly dlouhodobého testu:
Co se nám líbilo?
Že se s nadsázkou jedná o „Rolls Royce pro chudé“ – jízdní komfort je opravdu fantastický. Další výhodou je mimořádně povedený 360° kamerový systém, který usnadní parkování. Líbila se nám také prostornost, spotřeba, dynamika, infotainment, vzhled a parkování zdarma na placených zónách.
Co by se mohlo zlepšit?
Uvítali bychom přítomnost individuálního jízdního režimu, kde by bylo možné nastavit tuhost řízení či odezvu na plynový pedál. Dále by byla fajn přítomnost větší nádrže na benzín - 40 litrů je na delších cestách lehce omezující. Dalším bodem, který by zákazníci jistě ocenili, je zařazení dieselu či pohonu 4x4.
Dává smysl plug-in hybrid, který nebudu dobíjet?
Kupodivu dává. Pokud totiž C5 X chcete, tak máte prakticky na výběr jen dvě motorizace. Tou první je slabší benzínový tříválec (nově v nabídce i mild-hybrid) s ne příliš povedeným automatem a standardním podvozkem.
Druhou možností je námi testovaný silnější plug-in hybrid 225 (v nabídce je ještě slabší verze 180), který má benzínový čtyřválec, komfortnější podvozek, propracovanější automatickou převodovku, podstatně lepší dynamiku, sympatickou kultivovanost a nižší spotřebu.
Z toho plyne, že ikdyž nestojíte o to, jezdit po městě jen na elektřinu a často vůz nabíjet, tak je podstatně povedenějším autem právě plug-in hybrid. Ve vybitém stavu funguje jako klasický hybrid – umí jezdit jen na elektřinu, rekuperuje a baterii udržuje stále mírně nabitou, takže spalovacímu motoru stále lehce pomáhá elektromotor a jízda je tak podstatně příjemnější.
My sami jsme vůz nabili jen párkrát, o to větší překvapení nastalo při pohledu na palubní počítač. Vůz jsme používali od července do konce listopadu. Převážně jsme se pohybovali po městě a okolí, ale absolvovali jsme i několik delších dálničních cest. Jezdíme spíše klidně, předvídavě, ale nejsme brzdou provozu a světe div se – spotřeba od začátku testu činí krásných 6,5 litrů na 100km. Je ovšem znát, že aktuálně přicházející zima spotřebě příliš nesvědčí a je o něco vyšší, což by odpovídalo našemu klasickému týdennímu testu stejného kusu z letošního ledna, kdy se spotřeba s vybitou baterií pohybovala kombinované spíše kolem sedmi litrů.
Kdo by si měl C5 X koupit?
Někdo, kdo má rozpočet kolem 1,2 – 1,3 milionu, chce unikátní a prostorné auto s mimořádně komfortním podvozkem, snadným ovládáním, kvalitními materiály a nízkou spotřebou. Někdo, kdo si vychutná klidnou jízdu s kvalitním ozvučením a výborným odizolováním dvojitými okny od okolního světa. Třešničkou na dortu je pak zvýšený podvozek, který usnadní parkování a hravě zvládne i nějakou polní či lesní cestu.
Co říct na závěr? Snad jen to, že tohle loučení opravdu nebude snadné a bude nám chybět. Citroen C5 X si díky své výjimečnosti a schopnostem zaslouží výborných 9/10 bodů.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.