Analýza sektorů: Kde Mercedes válcuje Lotusy, Ferrari i Red Bully a jak je na tom McLaren?

Petr Hlawiczka, 11. května 2013, 21:15 Google+

BARCELONA - ANALÝZA SEKTORŮ; Jaké časy a maximální rychlosti dosahovali piloti v kvalifikaci na Velkou cenou Španělska a co bližšího z nich můžeme poznat?

Počet komentářů:  1 komentář (Poslední 12.05. 13:56) Napište svůj názor
Rosberg, Nico

Rosberg, Nico | foto: Daimler AG

Sdílejte článek

Okruh v Barceloně týmy důvěrně znají, před letošní sezónou zde strávily 8 ze 12 dnů testování. Velmi technická trať představuje dobrou prověrku pro aerodynamiku vozů, zejména první sektor s rychlou a táhlou třetí zatáčkou, v níž si budou muset piloti během velké ceny hlídat opotřebení levé přední pneumatiky.

Před čtvrtou zatáčkou začíná druhý sektor obsahující pomalou pátou zatáčku i adrenalinovou, velmi rychlou devátou. Za ní se nachází první DRS zóna a před začátkem třetího sektoru nejnáročnější místo z pohledu brzd.

Třetí sektor je technický, obsahuje středně rychlé a pomalé zatáčky s rychlou poslední zatáčkou a 1 km dlouhou cílovou rovinkou, na níž FIA umístila druhou DRS zónu. Na jejím konci se nachází čidlo pro měření maximálních rychlostí, tzv. speed trap.

Více podrobností o technických výzvách okruhu Circuit de Catalunya naleznete v podrobném přehledu včetně videa zde.

mapa
Mapa okruhu (zdroj: FIA)

Kvalifikaci potřetí za sebou ovládly Mercedesy, podruhé za sebou Nico Rosberg, jemuž se podařilo snížit skóre s Hamiltonem na 2:3. Ani jednomu se však nepodařilo poskládat všechny své nejrychlejší sektory do jednoho kola: Němec mohl být teoreticky o 93, Brit o 90 tisícin sekundy rychlejší.

Tento kousek se v Q3 podařil pouze Vettelovi a Grosjeanovi. Nejvíce si v případě teoretického ideálního kola v rámci svých možností mohl polepšit Pérez s McLarenem - o 0,202 sekundy. Webber s druhým Red Bullem mohl být před Grosjeanem, protože jeho nejlepší sektory v součtu dávaly o 0,168 rychlejší čas, než v Q3 předvedl.

Prvnímu sektoru vládly Lotusy a Ferrari, absolutně nejrychlejší zde byl Räikkönen (22,512 s), oba týmy však na Mercedesy hodně ztrácely v posledním sektoru (téměř půl sekundy). Te prověřuje mechanickou stránku vozu, německý tým zde dokáže vytěžit nejvíce ze svého FRIC zavěšení. Ve druhém sektoru to bylo mezi špičkovými týmy velmi vyrovnané.

Byť Mercedes tvrdí, že dosáhl zlepšení v oblasti degradace pneumatik a je o něco sebevědomější než v Bahrajnu, přesto si myslím, že v závodě budou Ferrari, Lotusy i Red Bully o něco rychlejší - v závodě o půl sekundy na kolo zaostávat nebudou. Ferrari a Lotusy letos zatím vždy svou závodní rychlostí vynikaly a v neděli dosahovaly lepších výsledků než v sobotu.

sektory_barcelona
Přehled nejrychlejších časů v sektorech

McLaren kýženého pokroku ani přes horečnou snahu a záplavu novinek nedosáhl, tým je z toho skleslý, byť navenek drží hlavu vzhůru. Simulace byly příliš optimistické. Nové přední křídlo dorazilo v pátek na poslední chvíli, kvůli dešti se na trať ale dostalo až na posledních deset minut a dnes ho tým nenasadil v obavě o to, zda by prošlo kontrolou FIA, protože to před tréninkem nestihlo.

Podle sportovního ředitele Sama Michaela bude ale na voze od počátku v Monaku s ujištěním: "McLaren bude brzy zpět na čele." Dnes tým na vůz nasadil novou karosérii v horní i spodní části, nové zadní křídlo. "Všechny části, které jsme přivezli, fungují, takže s nimi budeme závodit," prozrazuje Michael.

"Neposkytly nám však masivní skok vpřed. Buďme realističtí, skončili jsme šestí v Bahrajnu a na první místo se ze šestého během jednoho závodu nedostaneme, na to je v F1 příliš vysoká úroveň konkurence. Inženýři v továrně pod vedením Tima Gosse makají naplno a my pro tento závod přivezli novinky a přivezeme je i k tomu příštímu. Zcela jsme změnili platformu, na které pracujeme, což povede k tomu, že se na voze během několika závodů změní spousta dílů," vysvětlil nám sportovní ředitel McLarenu.

Za obrovský rozdíl mezi výkonem Buttona a Péreze (téměř osm desetin) zřejmě mohl špatný tlak v pneumatikách prvně jmenovaného pilota. Tým dnes večer ještě zkoumá podrobnější příčiny.

max-rychlosti_barcelona
Přehled maximálních rychlostí

Když se podíváme na konec startovního roštu, žádný velký pokrok stále nedosáhl ani Williams, kterému na Sauber schází půl sekundy, ani Caterham, který v Barceloně konečně zkompletoval vůz letošní specifikace: Marussii rozhodně neodskočil a týmy středu pole nedohnal - Van der Gardemu, který na svém voze neměl tolik novinek jako Pic (přesto jej porazil o 4 desetiny), na Maldonada scházelo propastných 1,3 sekundy.

Nejvyšší rychlosti na rovinkách po celý víkend dosahuje Alonso s Ferrari, velmi dobrá je také Force India, která těží z motoru Mercedes, s nímž poráží svého technologického partnera - tým McLaren. Z rozdílu maximálek na cílové rovince je nicméně patrné, že má Scuderia efektivnější aerodynamiku než indická stáj.

Nejnižší rychlosti jsme na cílové rovince zaznamenávali u Red Bull, který byl o více než 12,3 km/hod pomalejší než Alonsovo Ferrari. Rakouský tým volí svou klasickou filozofii vysokého přítlaku a nižších rychlostí ve prospěch rychlejších průjezdů zatáčkami - k většímu extrému však už jít nemůže, protože by své soupeře na rovince nepředjel ani s aktivovaným DRS.

Vytisknout

Diskuze: Analýza sektorů: Kde Mercedes válcuje Lotusy, Ferrari i Red Bully a jak je na tom McLaren?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 12.05.2013 13:56 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Uvolní Daniel Ricciardo příští rok své místo některému z mladších pilotů?

"Máme luxusní problém." Marko jmenuje talentované mladíky, kteří by mohli brzy debutovat v F1

Finále zlaté éry F1 - Villeneuve, Jones a Laffite na stupních vítězů v Rakousku 1979

Pozře F1 sama sebe? Události v Monaku oživují některé otázky

Rozbitý vůz Sergia Peréze po srážce s vozy Haas v závodě v Monaku

FOTO: GP Monaka od velké havárie v 1. kole po Leclercovo vítězství

Lewis Hamilton s Mercedesem

Špatný pokyn během klíčového okamžiku aneb jak Mercedes zkazil Hamiltonovi závod

Inženýr Andrea Stella hovoří o událostech v Monaku

Norrisovi se nelíbí rozhodnutí o návratu Sainze jr. na původní pozici. Proč se tak stalo?

Esteban Ocon se v Monaku moc nepředvedl

"Vyvodíme z toho důsledky," varuje Ocona naštvaný šéf Alpine

Leclerc se konečně dočkal, po třech pole-position vítězí na domácí půdě

GP MONAKA: Po dramatickém úvodu tone Monte Carlo v nadšení - Leclerc triumfoval

Pierre Gasly si po závodě pustil pusu na špacír

Po závodě jako běsnící tygr, v prohlášení už beránek - Gasly se obul do svého kolegy

Max Verstappen a Sergio Pérez určitě neměli v Monacu důvod k úsměvým (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě - Přešťastný Pérez, Alpine žehlí malér a vinu za kolizi svádí jeden na druhého

Předloni pole-position Leclercovi štěstí nepřinesla - bude se letos moci radovat s monackým princem z lepšího výsledku?

PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Radost v táboře Ferrari a McLarenu, Mercedes je odhodlán bojovat, Red Bull lehce rozladěný

  • Pátek

    • 1. Trénink (19:30 - 20:30)
    • 2. Trénink (23:00 - 00:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (18:30 - 19:30)
    • Kvalifikace (22:00)
  • Neděle

    • Závod (20:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. LECLERC, 3. ... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Ferrari F138

Komisaři trestají Massu a Gutiérreze

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Pozře F1 sama sebe? Události v Monaku oživují některé otázky

  2. FOTO: GP Monaka od velké havárie v 1. kole po Leclercovo vítězství

  3. "Máme luxusní problém." Marko jmenuje talentované mladíky, kteří by mohli brzy debutovat v F1

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud