Povinné ručení má sjednané každý majitel vozu, bez něj totiž automobil nesmí na silnici. Mnozí řidiči si zřizují i připojištění v podobě havarijní pojistky, na co už ale většina zapomíná je životko. A přitom i toto pojištění vám v případě autonehody může pomoci. Víte, jak? (PR článek)
Smyslem povinného ručení je uhrazení náhrady škody, kterou řidič způsobí druhým, a to ať už na majetku či zdraví. Jelikož se jedná o zákonnou pojistku, je jedno, zda si sjednáte nejdražší či nejlevnější povinné ručení, důležité je ho mít.
Nadstavbou povinného ručení je havarijní pojištění. Zatímco první zmiňované slouží pro úhradu škody druhé osoby, havarijko ochrání majitele vozu, respektive je určeno k ochraně automobilu před škodami vzniklými například v důsledku havárie, odcizení nebo vandalismu.
Prozatím je ale většinou řeč pouze o hmotné újmě, co když ale dojde k výraznému poškození zdraví? Potom je potřeba buď vysoudit vysokou výši odškodného na viníkovi nehody, mít dostatečně velké úspory nebo se spoléhat na pomoc rodiny. Avšak ani všechny tyto tři varianty řešení vám nemusí zajistit životní standard, na který jste zvyklý. Pomoci ale může životní pojištění.
Jak správně nastavit životní pojištění?Správně nastavit životní pojištění je tak trochu alchymie, stačí jedno malé zaškobrtnutí a životko vám může být k ničemu. Pokud chcete, aby vám v případě autonehody bylo co k čemu, je nutné stanovit správná rizika, a to v důsledku autonehody.
Na druhou stranu takto okleštěná verze pojistky vám zas nemusí pomoci v případě smrti a trvalých následků úrazem. Především příčiny úmrtí není radno podceňovat a kvůli nižšímu pojistnému ze smlouvy vylučovat. Vhodné je pamatovat i na invaliditu a dlouhodobou pracovní neschopnost, což také může nepříjemná autonehoda zapříčinit. Navíc invalidita během produktivního věku se týká každého čtvrtého člověka.
Na co pamatovat při sjednání životního pojištění?Při sjednání životního pojištění myslete na to, zda jste právě vy vhodným adeptem, který by měl mít pojistku sjednanou. Jste-li živitelem rodiny, pak určitě ano. Dále se zaměřte na otázku: „Co je vhodné v rámci vaší osoby pojistit?“ V neposlední řadě je důležité nastavit pojistku na správnou částku, tedy optimální výši krytí. Jedná se o finanční částku, která vám připadne v případě pojistné události. Jestliže máte rodinu, splácíte milionovou hypotéku a ještě se staráte o prarodiče, pak 100 000 Kč není optimální výše krytí.
Od ceny a od rizik se samozřejmě odvíjí také cena pojistky, která mnohdy stojí za tím, že lidé si životko nesjednají nebo ho zúží na minimum. Konečná částka je individuální záležitostí a je vhodné ji probrat s finančním poradcem, počítejte ale s tím, že za pojistku zaplatíte od 500 Kč měsíčně a výš.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?