Již Tesla Model S kraloval ve sprintech na 1/4 míle. Mohly za to tři faktory. Vysoký výkon, dostupnost točivého momentu v podstatě od nulových otáček a náhon na všechna čtyři kola. Ale Tesla Model S je luxusním vozem, od kterého se dají vysoké výkony očekávat. Jak je na tom s rychlostí podstatně levnější Model 3? Kupodivu velice dobře. A to i ve srovnání s brutální "pekelnou kočkou" od Dodge.
Nejprve si představme soupeře toho sprinterského klání.
Dodge Charger SRT HellcatMotor: V8 6,2 l Hemi SuperchargedVýkon: 527 kW (717 koní)Točivý moment: 881 N.m.Váha: 2076 kgV-max: 328,3 km/hZrychlení 0-100 km/h: 3,7 sPoháněná zadní kola
Tesla Model 3 PerformanceMotor: 2x asynchronní elektromotorVýkon: 355 kW (483 koní)Točivý moment: 640 N.m.Váha: 1849 kgV-max: 261 km/hZrychlení 0-100 km/h: 3,5 sNáhon 4x4
Ačkoliv poměr váha ku výkonu hraje ve prospěch Dodge, tak výhoda 4x4 a okamžitý nástup výkonu nakonec převážil pomyslný jazýček vah na stranu Tesly. Na přiložených videích se můžete podívat o kolik byla Tesla rychlejší než Dodge, který byl svého času nejrychlejším produkčním sedanem na světě.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?