Karbon-keramické brzdy si většina z nás spojuje s výkonnými sportovními vozy, které přímo volají po občasných výletech na okruh. Jak se ovšem ukazuje, na okruhu vám nejspíš lepší službu udělají kotouče klasické. Během představení Porsche 911 generace 991 to prozradil technický zástupce automobilky Porsche.
Karbon-keramické brzdy se objevují převážně v motorsportu, kde vynikají svou nízkou hmotností a také schopností odolávat vysokým teplotám bez vadnutí. Během posledního desetiletí se pak karbon-keramické brzdy začaly dostávat i na exkluzivní sportovní vozy, kde měly za cenu vyšších investic přinést zajímavé benefity. Brzy se však ukázalo, že zas tak slavné to s těmi benefity nebude. Extrémně drahé brzdy totiž postupem času degradují.
V rozhovoru pro Which Car to při příležitosti odhalení nové generace Porsche 911 generace 992 prozradil Paul Watson, zkušený technický zástupce australského zastoupení automobilky Porsche. Podle jeho slov automobilka zájemcům o časté výlety na okruhy doporučuje zůstat u klasických brzdových kotoučů.
„Ano, keramické kotouče mohou degradovat, pokud jste tvrdí na brzdách. Nahromaděné teplo degraduje karbonová vlákna v discích, takže pokud často navštěvujete okruhy, vždycky vám doporučíme tradiční disky," cituje web Watsona.
Sama automobilka si přitom na začátku prodeje karbon-keramických brzd myslela, že vydrží podstatně déle. To si ostatně měli myslet i zákazníci, kteří se za ně rozhodli výrazně připlatit. Svůj omyl však automobilka zjistila poměrně rychle.
„Zjistili jsme to již před delší dobou. Když jsme poprvé nabízeli karbon-keramické disky, říkali jsme lidem, že vydrží po celou životnost auta. A lidé s nimi jezdily na okruhy a poté se vraceli a říkali nám 'Opotřeboval jsem je'," uvedl Watson.
Porsche tak podle Watsona necílí se svými brzdami na zákazníky toužící po extrémních výkonech na okruzích, ale na zákazníky, kteří nechtějí neustále čistit kola od prachu z brzd. Neboť karbon-keramické brzdy „nezanechávají nánosy brzdového prachu."
Pokud vám tedy nevadí čištění elegantních litých kol a současně si rádi vyrazíte na okruh, můžete v případě úvah o pořízení nového Porsche 911 generace 992 klidně škrtnout prvek příplatkové výbavy „Keramické kompozitní brzdy Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB)", který by vám jinak z peněženky vytáhl cca 240 000 Kč.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?