GAZ Tigr je ruský terénní vůz určený zejména pro armádu, kde zastává podobnou funkci jako HMMWV v Americe. I na takovém základě však byl moskevský úpravce schopen postavit velmi luxusní stroj, určený pro ty nejnáročnější ruské miliardáře.
GAZ Tigr se poprvé představil už v roce 2001 a do výroby se dostal o čtyři roky později. Stroj s hranatou obrněnou karosérií vzdáleně připomíná svůj americký protějšek, je však výrazně větší. Kromě nespočtu vojenských variant však existuje i civilnější provedení, s okny v normální velikostí a o poznání bohatší výbavou v interiéru, stále však jde o velmi utilitární vůz.
To ale nevadilo moskevskému úpravci Bogema Auto, který si Tigr vybral jako základ pro stavbu něčeho, co nazývá VIP SUV. Karosérie Tigra se dočkala kompletní přestavby, která sice zanechala základní vzhled, ale upraven byl každý panel. Výsledek se více podobá litevskému Dartz Prombron než původnímu Gazu, nové světla na zádi však jasně odkazují na Hummer H2. Původ ale dává najevo velký nápis Tigr na přídi, vyvedený samozřejmě v azbuce,
Nejzásadnější proměna však nastala uvnitř vozu. Tam, kde má standardní Tigr místo pro řidiče, zaplavené laciným plastem a obnaženými panely karosérie, se po moskevské úpravě naopak řidič utápí v kůži a dřevěném obložení. Majitel hranatého úletu však bude pravděpodobně trávit svůj čas spíše v zadní části, která je od kabiny řidiče oddělena panelem se zabudovanou televizí a dálkově ovládanými závěsy. Pod TV se pak nachází nepostradatelný bar.
Jednoduché plátěné sedačky pro vojáky nahradily dvě samostatné luxusní kožené sedačky, i zbytek zadní části kabiny je proveden v kombinaci světlé kůže, dřeva a chromu. Samozřejmostí je samostatná klimatizace i topení pro každou sedačku a audio systém pro ovládání řidiče. všechny okna jsou před nechtěnými pohledy chráněna záclonkami a silně tónovaným sklem.
O použitém motoru se úpravce nezmiňuje, standardní Tigr však má nejčastěji pod kapotou některou z variant šestiválcového turbodieselu Cummins o objemu 5,9 l a výkonu 180 - 215 koní. Stejně tak cena nového vozu není známa, je však jasné, že při zemi se držet nebude.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?