Jeden z nejstarších vozů, který se dá stále koupit jako nový, ruský UAZ-452 se ve výrobě drží už 53 let. I přesto UAZ stále neplánuje poslat populární terénní dodávku do důchodu.
V databázi ruské agentury Rosstandart, což je federální agentura pro technickou regulaci a metrologii, se před pár dny objevil dokument produlužující schválení typu vozidla na další tři roky. V tom se zmiňují vozy UAZ 3303, 3741 a 3909. Pod nicneříkajícími čísly se přitom schovávají tři verze legendárního UAZ-452 a alespoň do 29. prosince 2021 se tak dá počítat s jejich další výrobou.
Uljanovský automobilový závod je mezi moderními automobilkami poněkud zjevením a to i na ruské poměry. Modelová řada UAZ totiž zahrnuje tři základní modely a jejich varianty, přičemž ten nejmodernější, UAZ Patriot, se ve své první verzi dostal na trh už v roce 1997, jako UAZ-3160. Kromě Patriota a Buchanky UAZ vyrábí ještě několik variant modelu 469, který se ve výrobě drží už od roku 1972.
UAZ-452, přezdívaný dle svého tvaru Buchanka, neboli bochník chleba, se začal vyrábět v roce 1965. Sám přitom částečně vychází z dřívějšího UAZ-450, který se dostal na sovětský trh přesně před 60 lety. Vůz s pohonem všech kol byl zpočátku k dispozici jen se čtyřválcem o objemu 2445 ccm a výkonu 75 koní, v současných verzích pracuje benzínový čtyřválec ZMZ-40911 s objemem 2693 ccm a 112 koni. Kromě 4x4 verze existovala i varianta s pohonem pouze zadních kol, pojmenovaná UAZ-451, ta se však přestala vyrábět už na začátku 80. let.
Na ruském trhu je 452 dostupná kromě nejznámější verze furgon také jako valník s krátkou nebo dlouhou kabinou, minibus nebo sanitka. Výrobce navíc nedávno představil i výroční verzi, nazvanou jednoduše UAZ Buchanka Jubilejnaja, která se vzhledem přibližuje prvním verzím modelu. Kromě Ruska a sousedních států se ale Buchanka může nadále prodávat i v Evropské Unii, kam se dodává s motory splňujícími Euro 6. Nový UAZ-452 si tak můžete koupit i v roce 2019 v České republice a legálně jej provozovat na místních silnicích.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?