Fiat 500 je ikonickým městským automobilem, který zná snad každý. Jeho design je dokonce tak ikonický, že se stane jedním z předních exponátů chystané expozice „The Value of Good Design," která bude k vidění ve slavném Muzeu moderního umění v New Yorku.
Muzeum moderního umění v New Yorku, které web Auto Classics označuje za jakýsi barometr moderního umění na této planetě, si vybral Fiat 500 série F jako hlavní exponát své připravované výstavy The Value of Good Design (Hodnota dobrého designu), která odstartuje 10. února 2019.
Fiat 500 F, který muzeum pořídilo v minulém roce jako součást sbírek průmyslového designu, bude během výstavy, naplánované od 10. února do 27. května, vystaven na čestném místě, neboť ztělesňuj hlavní myšlenku celé výstavy: zdařilý design a zároveň dostupnost pro masy.
Právě z toho důvodu si muzeum vybralo speciálně sérii F, jejíž výroba probíhala od roku 1965 do roku 1972 a stala se tak nejpopulárnější verzí za celých 18 let produkce . „500 je ikonou italského stylu, který nikdy nevyšel z módy a který si díky svým klíčovým faktorům a silné osobnosti získává nové příznivce po celá desetiletí," uvedl dle Auto Classics Luca Napolitano, šéf Fiat EMEA.
Za design Fiatu 500 byl zodpovědný technický ředitel automobilky Dante Giacosa, který mu nadělil jeho praktický a přesto stylový design. Základní koncept přitom Giacosa vymyslel již před druhou světovou válkou a to s důrazem na krátký rozvor, malý 0,5 litrový vodou chlazený motor a hlavně cenu, která bude dostupná pro masy.
Právě s těmito zásadními vlastnostmi operoval již od 30. let Fiat 500 Topolino, který byl předchůdcem slavné pětistovky, která se prodávala pod označením „Nuova 500". Giacosa opět použil malý 0.5 litrový motor, který však umístil dozadu. Do interiéru sotva tři metry dlouhého a 1.3 metru širokého vozu se mu pak podařilo naskládat řidiče s tříčlennou posádkou a ještě zbylo místo i na nákup.
Mezi lety 1957 až 1975 se prodalo téměř 4 milionu Fiatů 500 s různými druhy výbavy, Giacosa však přesto litoval, že nebyl s designem více ambiciozní. Původně měl totiž zvažovat napříč umístěný motor vpředu, který by poháněl přední kola. Tento přístup pak uplatnil Sir Alec Issigonis během návrhu slavného Mini.
Giacosa se údajně cítil celosvětovým úspěchem Mini "otřesen," zprávy o vystavení jeho Fiatu 500 F v nejslavnějším muzeu umění, kde má vystupovat jako příklad skvěle zvládnutého, dostupného a praktického designu, však jasně ukazují, že svou práci odvedl více než dobře.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?