Automobily kategorie SUV mají na trhu bohaté zastoupení a to už i mezi extrémně výkonnými vozy. Svými jízdními vlastnostmi sice nikdy nedosáhnou kvalit tradičních sporťáků, ovšem v disciplíně brutálního zrychlení mají rozhodně co nabídnout. Napadlo vás ale někdy, které z výkonných SUV je to nejrychlejší? A co ukrývá pod kapotou?
Odpověď na tuto otázku se rozhodl zjistit britský automobilový kanál CarWow, který postavil na startovní čáru čtyři extrémní SUV. Výzvu na souboj ve sprintu přijal Mercedes-AMG G63, Lamborghini Urus, Range Rover Sport SVR a Tesla Model X.
Německý reprezentant, Mercedes-AMG G63, má sice díky svým tradičním tvarům potíže s aerodynamikou, ovšem ty kompenzuje pořádným motorem. Tím je 4.0 litrová bi-turbo V8, která generuje okolo 577 koní a cca 850 Nm točivého momentu. Vše přitom putuje na všechna čtyři kola.
Působivými parametry se může pochlubit i Lamborghini Urus, které je po právu označováno za jedno z vůbec nejvýkonnějších SUV a současně za nejpraktičtější Lamborghini vůbec, jak dodává web Motor1. Pod jeho kapotou je opět ukryt 4.0 litrový bi-turbo motor V8, ovšem tentokrát o výkonu cca 650 koní a 850 Nm. Akceleraci z 0 na 100 km/h tak pokoří za cca 3.2 sekundy.
Tak trochu černou ovcí závodu byl britský reprezentant, Range Rover Sport SVR, který se snaží kombinovat tradiční luxus, pověstné terénní dovednosti a ještě brutální výkon. Pod kapotu proto dostal 5.0 litrový motor V8 přeplňovaný kompresorem, který pochází z Jaguáru F-Type. Celkový výkon se pohybuje okolo 575 koní a akcelerace z 0 na 97 km/h trvá okolo 4 sekund.
Posledním vozem pak byla Tesla Model X, samozřejmě v té nejextrémnější variantě P100D. O kvalitách a schopnostech Tesly co se výkonu týče už jsme psali mnohokrát, ovšem pro připomenutí dodáme, že výkon tohohle elektrického drobka se pohybuje okolo 772 koní, jeho točivý moment je naprosto dechberoucí a 97 km/h pokoří z klidu za 2.9 sekundy.
Tesla sice na začátku potřebovala hodinku na zahřívání baterií, za což si ji majitel Lamborghini dobíral, ovšem po začátku závodu mu naprosto došla slova. Ačkoliv se Tesle a Lambu podařilo odstartovat stejně rychle, brzy Lambo ztratilo dech a Tesla všem ukázala záda. Situace se pak opakovala i při závodu s volným startem, kde do hry na chvíli promluvilo i AMG. Range Rover však bohužel zůstal vždy až na konci. V této konkurenci ale zkrátka moc šancí neměl.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?