Historické vozy Škoda obohatí závod 46. AvD-OldtimerGrand-Prix na slavném okruhu Nürburgring. Od 10. do 12. srpna se zde představí milníky z různých epoch 117leté historie motorsportu tradiční české automobilky, Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi dodá dvě rarity: závodní vůz F3 z roku 1965 a unikátní roadster 1100 OHC z roku 1957.
Vidět legendární sportovní vozy v akci láká každý rok na AvD-Oldtimer-Grand Prix na slavném závodním okruhu Nürburgring desetitisíce diváků. Letos pro ně značka Škoda připravila ukázku více než 40 vozů, které se zúčastní jak samotných závodů, tak i dvou spanilých jízd. Ty začínají v pátek ve 14:10 hodin a v sobotu v 11:40 hodin.
K magnetům ze sbírek Škoda Muzea bude patřit formule Škoda F3 z roku 1965, se stejným typem český jezdec Miroslav Fousek v roce 1968 vyhrál východoevropské mistrovství Formule 3, stejně jako raritní sportovní vůz Škoda OHC s laminátovou karoserií. Vůz vyrobený v roce 1957 má čtyřválcový motor o výkonu 92 koňských sil s tehdy progresivním ventilovým rozvodem 2x OHC a jedná se o jeden ze dvou vyrobených a dochovaných exemplářů.
Další vozy budou představeny z privátních sbírek: okruhové speciály padesátých let připomene Škoda Sport z roku 1949, účastník 24h Le Mans 1950. Slavnou éru rychlých rallyových i okruhových mladoboleslavských kupé připomene originální vůz Škoda 200 RS. S dvoulitrovým motorem o výkonu 120 kW (163 k) s vačkovým hřídelem v hlavě válců dosahoval maximální rychlosti až 210 km/h.
Po výrazné změně předpisů musel být sice tento zajímavý projekt ukončen, ale dal základ opravdové legendě značky Škoda, kupé 130 RS. U něj stačí připomenout double ve třídě do 1300 cm3 při Rallye Monte Carlo 1977, nebo zisk evropského okruhového titulu v hodnocení značek v roce 1981.
Vedle těchto skutečných klenotů se na start postaví i dalších 40 sportovních vozů značky Škoda z různých epoch závodní a soutěžní historie – například Škoda 120 Rallye, Škoda 130 LR z roku 1984 koncipovaný pro mistrovství světa v rallye skupiny B nebo přímý
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?