Když přijde na opravy luxusních sportovních automobilů, většina z nás by se nejspíš obrátila na originální servis, u kterého bude mít jistotu spolehlivé opravy a záruky. Pokud je však váš automobil poškozen do té míry, že by vám pojišťovna jeho opravu zřejmě už ani neproplatila, zřejmě se obrátíte na některého z talentovaných soukromníků, jako je například ruský všeuměl Arthur Tussik.
Arthur Tussik je ruský karosář, který se rozhodně nebojí práce na autech, které by většina originálních servisů a pojišťoven okamžitě odepsala. Nezalekne se totiž ani oprav na první pohled odepsaných sporťáků zmuchlaných jak papír, u kterých klidně vymění i pomačkané střechy, srovná rám, navaří sloupky či nosníky a vyklepe pomačkanou karoserii.
Vše přitom publikuje na svém YouTube kanálu Arthur Tussik a poměrně často se dostává i do hledáčku motoristických webů. Za jeho kariéru už mu totiž rukama prošlo nespočet BMW, včetně modelu M3, Mercedesy-Benz včetně luxusní třídy S a nyní se k němu do dílny dostalo i pomačkané Porsche Panamera první generace po faceliftu.
Upřímně netušíme co všechno majitel s vozem prováděl, ovšem jeho levá přední část je silně poškozena - chybí kus nárazníku, blatník a pořádnou ránu musel dostat i podběh se sloupkem, následkem čehož zřejmě došlo i ke zkřížení dveří, které podle videa sotva drží zavřené a je na nich vidět pořádná spára. Náraz musel pravděpodobně poškodit i zavěšení levého předního kola, které už však nejspíš vyměnil někdo jiný a Arthur se postará jen o klempířinu.
Jak už jsme výše naznačovali, Arthur se nebojí pustit ani do aut, která by pojišťovna automaticky odepsala, což bude zřejmě i případ tohoto Porsche. Jakmile totiž dojde k poškození rámu, málokdy se vyplatí nákladná oprava, po které vůz stejně ztrácí svou tuhost.
Tohle však Arthur neřeší a pouští se do díla, které začíná posazením auta na rovnací stolici a pokračuje rozebíráním. Jakmile se dostane až k poškozenému kusu šasi, vyrovná ho pomocí rovnacího rámu, prkna a kladiva - zkrátka ruská škola. Před navařováním dříve odstraněných a srovnaných dílů si Arthur hlídá rovinu prahu a linií pomocí vodováhy a ještě před svařováním zkouší i usazení nových dveří a jejich slícování.
Po opravách sloupku a podběhu přichází na řadu instalace lehce poškozeného hliníkového blatníku, pravděpodobně z jiného vozu, který je však potřeba nejprve vyklepat a poté zalakovat. Poté už jen stačí na zkoušku usadit přední blatník a vůz může do lakovny.
Z té se vrací bourané Porsche v podobně zánovního vozu. Stačí už jen všechno usadit, nacvakat plastové díly a těsnění, instalovat světlomety a Porsche vypadá, jako by nikdy žádnou nehodu neutrpělo. Celý proces oprav přitom trval pouze 8 dnů - 4 dny práce s kovem, 4 dny na lakování.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?