V roce 1993 se Ferrari prezentovalo na autosalonu ve Frankfurtu zcela novým konceptem 328 Concisco, který byl zajímavým takřka v každém ohledu a jeho zpracování mohlo být rovnou vzorem pro sériovou výrobu. K té ale nikdy nedošlo a tak Concisco zůstalo jediným vozem svého druhu.
Základem pro stavbu Ferrari Conciso se stala platforma vozu Ferrari 328 GTS. Zcela nová hliníková karoserie, za kterou stál německý designér Bernd Michalak, tak byla postavena kolem trubkového rámu. Michalak doufal, že díky této konstrukci přesvědčí Ferrari k výrobě alespoň limitované edice vozidel, k jejichž stavbě by mohlo být využito již existující šasi Ferrari 328.
Návrh na výrobu ale bohužel neprošel, a tak Conciso zůstalo u jediného exempláře - navzdory velkému pozdvižení, které vyvolalo na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1993. Tomu značně napomohla i propracovanost Michalakova projektu a také skutečnost, že koncept byl homologován a mohl legálně na silnice.
Práce na modelu Conciso byla pro uznávané německé designerské studio Bernda Michalaka velmi významnou událostí, neboť chtělo vytvořit sportovní variantu modelu 328, která by byla o 30% lehčí a svou sportovnost dávala najevo už při pouhém pohledu. A obojí se povedlo, design byl nezaměnitelný a díky úspoře váhy zvládalo Conciso akceleraci na 100 km/h pod 5 vteřin a maximální rychlost činila 278 km/h.
Tomu byl podřízen prakticky celý vzhled vozu. Hliníková karoserie tak přišla o střechu, dveře, okna a minimalisticky bylo pojato i čelní sklo. Přední i zadní tvary vozu připomínají tzv. shell design, neboli tvary škeble, kdy vůz od nízkého předku pomalu stoupá až k zadním vyšším partiím.
Vzhledem k tomu, že vůz neměl dveře, museli řidič i pasažér nastupovat přes karoserii - vzhledem k výšce vozidla to ale neměl být výrazný problém. Zajímavým prvkem v interiéru pak ale byly dvě přilby integrované v bocích karoserie. Ty měly plnit hned dvě funkce - ochrannou a komfortní. Vůz totiž postrádal jakýkoliv ochranný rám a jeho nízké sklo by zřejmě při vyšších rychlostech směřovalo nepříjemný vítr přímo do tváří cestujících.
Jaká je ale jízda s Ferrari 328 Conciso ví pouze pár vyvolených, kteří s ním ujeli necelých 10 000 kilometrů. Jeho současný majitel ho však údajně má většinu času vystavený v obýváku, jak uvádí web Bonhams, na kterém je Conciso v současné době vystaveno. Ano, hádáte správně - Conciso totiž v brzké době čeká aukce a změna majitele.
Vůz, pod jehož kapotou je ukryt standardní motor V8 z modelu 328 o objemu 3.2 litru a výkonu 273 koní, poputuje do dražby Chantilly Sale, která proběhne 10. září. Odhadovanou cenu se nám však nepodařilo zjistit.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?