Automobilka Volvo si stanovila velmi ambiciozní cíl. Od roku 2020 by v žádném z jejich automobilů neměl nikdo zemřít ani být vážně zraněn. Za tímto účelem Volvo vyvíjí i řadu bezpečnostních systémů, včetně těch na detekci velké zvěře.
Například model S90 je tak schopen ve dne i v noci detekovat zvířata jako koně, losy nebo soby. Problémem se však překvapivě stali klokani. Podle informací zveřejněných na webu Motor1 totiž jejich pohyb mate systém na detekci velké zvěře "Large Animal Detection system".
Tento systém totiž využívá silnici jako referenční bod, podle kterého určuje vzdálenost zvířete před vozidlem. Pokud tak klokan na silnici stojí, systém jeho vzdálenost určí správně. Jakmile však vyskočí, systém si začne myslet, že klokan je daleko.
Ačkoliv je klokani typičtí endemité, vyskytující se jen v Austrálii, pro bezpečnost na silnicích jsou velkou výzvou. Ročně totiž dochází k cca 16,000 srážkám mezi klokany a automobily. To je samozřejmě nebezpečné jak pro populaci klokanů, tak pro řidiče vozidel. Váha některých druhů klokanovitých totiž může dosahovat několika desítek kilogramů.
Odborníci z Volva tak v Austrálii zkouší nové systémy využívající několik radarů a kamer. S jejich pomocí by měl být systém "Large Animal Detection system" schopen klokany včas zaregistrovat, sledovat je a v případě hrozící srážky zastavit automobil.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?