Malý ekologický sporťák od Volkswagenu opět odložen. Může za to průšvih s emisemi?
Koncept BlueSport nese honosnou myšlenku. Sportovní malý roadster s úsporným motorem a přívětivou cenovou politikou. Kdo by nechtěl sportovní auto s malou spotřebou a lákavou pořizovací cenou?
Vypadá to, že to až tak růžové nebude. První koncept jsme viděli už v roce 2009, od té doby jsme se dočkali jen jednoho sériového auta s ultra nízkou spotřebou. Je jím Volkswagen XL1. Jenže cenovka kolem 3 milionů není zrovna to, co jsme od myšlenky konceptu BlueSport čekali.
Volkswagen zřejmě přehodnotil svou úvahu a tak se snaží BlueSport zamést pod koberec. Jak uvádí sám šéf vývoje: „Myšlenka malého, úsporného a levného sportovního roadsteru se nám velice zamlouvala, jenže jí zřejmě nepřetavíme ve skutečnost“. Důvod je prý jednoduchý, není silná poptávka po roadsterech.
Není za tím vším spíše pokulhávající technika? Která je sice úsporná na papíře ale v reálu nikoliv? Ještě jedna spekulace na závěr, má tohle všechno něco společného s průšvihem s měřením emisí u 2,0 TDI, které je 10x až 40x „špinavější“ než uváděl výrobce a výsledky měření?
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?