Dovolte mi malý exkurs do vědy zvané ekonomie. Tržní hospodářství je charakterizováno takzvaným hospodářským cyklem, tedy střídáním dob, kdy se ekonomice vede dobře a kdy se jí vede hůře. Nedávno jsme byli svědky přechodu první fáze ve druhou.
To, že počínající recese tvrdě dopadla na automobilky, není žádná náhoda. Zboží může být cyklem ovlivněno hodně nebo téměř vůbec, typickým případem toho druhého jsou rohlíky, ať bude hospodářství jakkoliv špatně, na rohlících se lidé budou těžko uskrovňovat. Příkladem toho prvního jsou auta, ale také většina luxusního zboží. Jde o výrobky, jejichž koupi je možné odložit.
Proč vůbec lidé nekupují auta? Má to několik různých důvodů. První je čistě spekulativní, lidé cítí, že je možné, že ceny aut budou ještě nižší a na to čekají. Druhým důvodem je nejistota, lidé se bojí zadlužit, protože některé podniky jsou nuceny propouštět a jistota pracovního místa klesá. A do třetice jde o pokles finančních zdrojů, důvody jsou hlavně dva, prvním je propuštění z práce, druhým je pokles peněz skrytých v akciích, fondech apod.
Pokles prodeje aut byl na počátku poměrně zásadní, proto vlády některých zemí přistoupily k razantnímu opatření, zavedení šrotovného. Toto jméno se vžilo jako označení státní dotace, kterou dostane kupující nového auta, pokud své staré dá sešrotovat. Šrotovné prodeje opravdu podpořilo. Ovšem já tvrdím, že na úkor budoucnosti, proč?
Žití na úrok
Jak jsem napsal výše, auto je typickým produktem, jehož koupě se dá odsunout. Kromě toho se dá ale i přisunout. Lidé z druhé (nejisté) a třetí (bez financí) kategorie z odstavce výše pomocí šrotovného těžko přimějeme ke koupi, opačná situace nastává u skupiny první, spekulativní. Lidé, kteří by si auto za normální okolností koupili, ale pro budoucnost cítí možnost slevy.
Tito lidé na šrotovné jistě kývnou a nové auto si koupí, čímž se věci tak nějak narovnají. Na druhou stranu nezapomínejme na možné přesuny v koupi. Šrotovné tak donutí i lidi, kteří by si jinak koupili auto až za rok, dva, přehodnotit své rozhodnutí a auto urychleně začít vybírat. A zde vidím problém. Šrotovné nám vyžírá budoucnost.
Lidé, kteří si koupí auto dnes díky dotaci, si auto již nekoupí za dva roky. Pokud to vezmu do krajnosti, bude dávno po recesi, ale prodeje aut budou stále stagnovat, protože část potenciálních kupců jsme si už dnes zaplatili.
Navíc téměř katastrofální situace nastane, až zdroje vyschnou. Část lidí už bude mít spokojeně nakoupeno a druhá část pozdrží své nákupy. Důvody budou opět čistě spekulativní, když ho zavedli jednou, zavedou ho znovu, já to s tou starou šunkou ještě pár týdnů vydržím...
Státy tak budou nuceny zavádět šrotovné znovu a znovu, aby udržely poptávku na dostatečné úrovni. Z této smyčky se bude již jen těžko dostávat.
Pravdivost mých slov budeme moci zjistit zanedlouho, zdroje v Německu, největším trhu v Evropě, jsou ze tři čtvrtin vyčerpány a vláda neuvažuje o navýšení.
Znalí omluví velkou míru zjednodušení.