České silnice už takové situace zažily – čekání motoristů v autech na neprůjezdné dálnici i více než 12 hodin. Tedy, stát se to může opět. S čím je třeba počítat? Kolik hodin vydrží nádrž s palivem nebo akumulátory elektromobilu vytápět vůz?
První a zásadní krok, který je nezbytné učinit před zimní dlouhou cestou je především načerpání paliva do palivové nádrže vozidla, jak se říká „po hrdlo“. To je ovšem jen okamžik startu. Za špatných povětrnostních podmínek je nezbytné pravidelně cestou dotankovat nádrž do plna. Zkrátka držet se pravidla – tankuji kdy můžu, nikoliv kdy už musím. Proč?
To je zjevné. Při nenadálé překážce na cestě například na dálnici, kdy není šance sjet z ní, budeme třeba i 12 hodin čekat na zvládnutí situace silničáři, policií či hasiči a po tu dobu vytápět vůz. U spalovacích aut je třeba počítat s tím, že za hodinu ubude z palivové nádrže 1 až 2 litry. Problémem je, že pokud nemá motorista zabudované přídavné samostatné topení, musí pro vytápění interiéru nechat běžet motor. Například Škoda Octavia III. generace má oficiálně palivovou nádrž na 50 litrů, verze Scout na 55 litrů. Dalo by se tedy říct, že pokud bude mít motorista v okamžiku 12hodinové kolony v nádrži polovinu benzinu nebo nafty, už mu hrozí, že s palivem při trvalém vytápění nevystačí. To je přinejmenším varující, zvláště pokud budou ve vozidle například děti, které mnohem více trpí chladem.
Jak jsou naproti tomu například Tesla Model X a Y, tedy elektromobily, o nichž se hovoří jako o nebezpečí při zimních dlouhých stáních? Rozdíl proti spalovacímu autu je v tom, že mohou vytápět interiér, bez nutnosti chodu motoru. U obou modelů je rozhodující dvojí – kapacita baterií (v tomto případě 110 a 80 kWh) a samozřejmě míra jejich nabití. Při testu, který provedli v USA, to bylo 90 %. Což je pravda při běžném provozu málo pravděpodobné, aby se řidič dostal do kolony s 90 %. Proto je opět na místě nikdy se nedostat pod konkrétní hranici. U modelu Y je to 33 % a modelu X 43 %. Právě tolik energie odčerpá vytápění kabiny za 12 hodin. Orientačně budou tyto hodnoty platit i pro další elektromobily s přibližně stejnou kapacitou baterie.
Jsou to tedy zcela jasná čísla, jak pro automobily se spalovacím motorem, tak i elektromobily. A „balíček“ poslední záchrany, který by odborníci ÚAMK pro dlouhé zimní cesty jednoznačně doporučili? Pro spalovací auta malý kanystr paliva v zavazadelníku. Konec konců pro další palivo bude třeba možné si dojít. Poslední „záchranný kruh“ pak má podobu teplého oblečení a deky, horkého čaje v termosce a něčeho k snědku.
Zdroj ÚAMK
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?