První Land Rover vznikl v roce 1948. Na něj v roce 1983 navázal Defender. Při příležitosti 75 ročního výročí značky vznikla tato speciální edice s pistáciovou barvou Grasmere Green odkazující na původního Land Rovera. Na moderním autě vypadá opravdu netradičně. Buď ji milujete, nebo nenávidíte, nic moc mezi tím. Barva je ovšem naprosto irelevantní, vezmu-li v potaz to, jak Defender jezdí.
Úvod
Tento skvělý offroad máme k testování již podruhé. Zde je podrobnější recenze verze se základní motorizací a nižším výbavou D200 SE:
Největší rozdíl je pod kapotou, kde je proti posledně testované verzi D200 o sto koní víc. Náš vůz má tedy označení D300 a ano, tušíte správně - název modelu napovídá, kolik má daný motor koní. Dále je rozdíl v barevné kombinaci a navíc je zde také plátěná střecha, takže jde o takové „polo kabrio“. Tyto prvky se pojí s tím, že jde o limitku s názvem „75th Limited Edition“. V této výbavě dále nechybí ani elektrické tažné, LED Matrix světla, vyhřívaná a klimatizovaná sedadla s pamětí, audiosystém Meridian, head-up displej a mnoho dalšího. Připlacený byl Towing Pack a pár drobností.
Exteriér
Design je jednoduše úžasný. Jedná se o takové moderně střižené retro odkazující na jeho předky. Přední výraz je naštvaný a celkově působí robustně, čemuž napomáhají i mohutné blatníky či veliká 20 palcová kola. Boční profil je jednoduchý a účelný. Střecha je rovná, což podtrhuje celkový „krabicový“ tvar. Tradičním prvkem byla vždy malá boční okénka ve střeše a je fajn, že zde tato zvyklost pokračuje. Na pátých dveřích, které se otevírají do strany je náhradní kolo, což je praktické a stylové, ale lehce to omezuje výhled vzad.
Rozměry – 5018/2008/1967/3022 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost – 2415 kg
Světlá výška – 218 až 290 mm
Brodivost – 900 mm
Úhly – 37,5°/27,8°/40° (přední, přechodový, zadní) – při nejvyšší světlé výšce
Interiér
Uvnitř je to na první pohled offroad, ale ne jen tak ledajaký. Použité materiály jsou luxusní. Prémiová SUV z Německa by se mohla učit. Zároveň se mi líbí ta terénní DNA, takže jsou zde přiznané šrouby ve dveřních výplních apod. Sedadla jsou spíše křesla. Nabízí vynikající komfort a díky „dofukům“ bočnic i výborné držení těla v zatáčkách. Posed je vysoký, výhled z vozu dobrý a pokud někam nevidíte, stačí si zapnout božský kamerový systém a ihned víte, kde co je. Jedinou výtku mám k absenci madla na A sloupku, které by usnadnilo nastupování.
Volant je spíš kormidlo, jeho loukotě jsou z magnesia a pracuje se s ním skvěle. Celkově je ergonomie prima a to stejné se dá říci i o infotainmentu, který je špičkový. Běhá rychle, má výbornou grafiku a dá se individualizovat. Velice silnou stránkou je množství odkládacích prostorů - na obou stranách od přístrojového štítu, vpravo od infotainmentu, uprostřed středového tunelu, na něm, pod loketní opěrkou, ve dveřích atd.
Prostornosti nelze nic vytknout. Zadní pasažéři mají také místa na rozdávání a cestování zpříjemní také 4 zónová klimatizace, vyhřívaná sedadla či dvojice USB portů. Zavazadelník je veliký a hlavně vysoký, což se hodí, když převážíte něco vysokého. Jeho objem činí 786 / 1875 litrů.
Jízda
Podvozek je tak pohodlný, že opět předčí většinu prémiových SUV. Přes nerovnosti se jen tak lehce pohupuje a díky opravdu velkým kolům jen tak do nějaké díry nezapadne. A když jo, tak jí stejně skvěle odtlumí a dovnitř žádný velký ráz nepropustí.
Odhlučnění je do 130 km/h dobré a líbí se mi i „připepřený“ zvuk motoru při výraznější akceleraci. Jediným neduhem je plátěná střecha, skrze kterou jde nejvíce hluku. Upřímně bych ji nechtěl. Reálně má minimální využití a obzvláště v tunelech to snižuje kvalitu odhlučnění, které je jinak příkladné. Brzdy mají pomalejší nástup, ale po chvilce si zvykám a s jejich dávkováním jsem spokojený. Vzduchový podvozek je v normálním režimu ve střední poloze, na dálnici se sníží a v terénu zvýší.
Mimo silnici aneb domácí teritorium
Pohon všech kol je bez nadsázky ten vůbec nejpropracovanější, který jsem za svou novinářskou kariéru zažil. To, s jakým přehledem zvládá výjezdy, které často přesahují i 30° sklon, je neuvěřitelné. A to vše na běžných pneumatikách zalepených blátem.
Nejlepší na tom je, že i naprosto nezkušený řidič, který netuší, co je redukce či uzávěrka diferenciálu zvládne projet nemyslitelné. Jsou zde sice režimy jako bláto / šterk / skála a podobně, ale ve výsledku můžete klidně nechat automatický režim, který vše zvládne sám. Stejně tak si sám v případě potřeby zamyká střední či zadní diferenciál. Jediné, co se aktivuje manuálně, je redukce, kterou jsme za testování v pražském Hummer centru aktivovat nepotřebovali. Zdejší polygon se neustále mění a tak vznikly nové překážky, které Defender s přehledem zvládl. Nechyběly tedy prudké výjezdy, sjezdy, bahno, křížení náprav apod.
Limitem byl v jednom případě pouze přechodový úhel, kde hrozilo poškození prahu a tam jsme se raději vydali na jinou překážku. Je to zkrátka offroad se vším všudy a jakmile byste měli verzi s krátkým rozvorem nazvanou „90“, terénním obutím a navijákem, tak vás nic nezastaví.
Motor
Pod kapotou bije třílitrový šestiválec s označením D300. Jde o 3,0 l Bi-turbodiesel MHEV, který je spojen se špičkovým automatem ZF. Chod motoru je neuvěřitelně sametový. Svým zvukem ani nepřipomíná svůj naftový původ. Tomu tedy lehce napomáhá falešný zvuk motoru, který se line do špičkových reproduktorů Meridian. Zvuk není nijak zvlášť rušivý, takže mi vlastně nevadí. U 200 koňového „Defíku“ jsem si trochu stěžoval na dynamiku. Stovku zvládal za nějakých 10 vteřin. Zde je to však jiná písnička, protože zde máme o 300 koní (221 kW) a 650 Nm, takže se jedná o příjemně svižný vůz. Akcelerace na 100 km/h zabere rovných 7 sekund, což je na takový kolos velmi dobré. Maximální rychlost činí 191 km/h.
Spotřeba je díky mild-hybridní technologii více, než přijatelná. S lehkou nohou jsme naměřili tato čísla:
Město: 8 – 10 litrů
Kombinovaná: 8,6 l
Dálnice: 10 l
Okresky: 6,5 – 7 l
Ceny
Cenovka této výroční edice s volitelnou výbavou (68 tis) činí 3 020 210 Kč. Nejlevnější Defender však stojí stále od 1 515 761 Kč (D200). Dostanete takovou pracovní verzi s chudší výbavou bez vzduchového odpružení, které dostanete ve standardu až s výbavou XS Edition, která stojí od 2 131 600 Kč (D250). Ta ovšem obsahuje solidní dávku výbavy navrch a „Defík“ tak vypadá spíše luxusně, než pracovně. Jsou zde však i výbavy „S“ či „SE“, které se hravě vejdou pod 2 miliony.
Závěr
Defender je jedním z nejvíce všestranných aut, které si můžete pořídit. Nabízí jedinečné charisma a styl. Má tradici 75 roků a obsahuje celou řadu retro prvků pojatých moderním způsobem. Je praktický, pohodlný, silný, luxusní uvnitř a ještě k tomu se skvěle ovládá. Naprosto mě uchvátil kamerový systém, silný motor, ale i podvozek, který je na silnici výjimečně komfortní a zároveň se umí zvednout až na 290 mm a v terénu zvládne víc, než si troufnete. K tomu všemu se dá nakonfigurovat tak, aby zvládl to stejné, ale stál okolo 2 milionů, což je skvělá cena za takový vůz. K námi testovanému Defenderu 75th Limited Edition mám jen jednu výhradu a sice plátěnou střechu, skrze kterou proniká do kabiny zbytečně více hluku. Tento konkrétní výroční kousek získal 9,5/10 bodů. Pokud by byl ve výbavě XS Edition či SE a s obyčejnou střechou, bylo by to jasných deset.
Plusy
Design
Praktičnost
Univerzálnost
Terénní schopnosti
Kultivovaný motor
Spotřeba
Interiér
Podvozek
Převodovka
Infotainment
Minusy
Plátěná střecha
Chybí madlo na A sloupku
Výhled ve tmě skrze vyhřívané sklo (drátky)
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.