Cupra potěší neotřelým designem, samosvorným diferenciálem a výkonným motorem s 245 koňmi. V minulosti byl sportovní Leon pod automobilkou Seat a jmenoval se Leon Cupra. V roce 2018 se však karta obrátila a vznikla samostatná značka - Cupra, která mimo vlastní modely Formentor a elektrický Born upravuje vybrané modely Seatu. Výsledkem jsou pak ostřejší kousky, které potěší řidiče, kteří holdují svižnější jízdě. Otázka dnešní recenze je jednoduchá - Cupra Leon Sportstourer nebo Octavia RS?
Úvod
Cupra nabízí dvě karosářské varianty Leonu – kratší hatchback, který je sourozencem Golfu a poté kombíka, kterého máme v testu my – Sportstourer, který se dá postavit vedle Golfu Variant či vedle Škody Octavie kombi.
Na výběr je zde 5 různých motorizací, ale vlastně jde jen o tři. Je zde plug-in hybridní 1.4 TSI, která nabízí dvě výkonové varianty – 150 kW či 180 kW. Dále je zde naše verze s jednotkou 2.0 TSI o výkonu 180 kW, ale můžete mít i 221 kW, v obou případech je poháněná přední náprava. Vrcholem nabídky je pak čtyřkolka se shodným dvoulitrem, který je ovšem o trochu jinak naladěný, takže poskytuje 228 kW.
Exteriér
Design je agresivní a na koncernovské poměry odvázaný. Vůz celkově poutá poměrně dost pozornosti, čemuž pomáhá nové logo Cupra, na které si ještě lidé tolik nezvykli. Dalším prvkem, který přitahuje pohledy, jsou lehce výstřední bronzová kola s tenkými paprsky. Líbí se mi jak přední zamračený pohled, tak moderní pojetí zadních světlometů, které jsou propojené. LED technologie u světel není výjimkou.
Rozměry: 4657/1799/1439/2684 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1536 kg
Interiér
Sedadla vypadají na první pohled sportovně, čemuž pomáhají výrazné bočnice a integrovaná hlavová opěrka. Sedí se zde hezky nízko. Sedadla jsou elektricky stavitelná ve slušném rozsahu, takže si ideální polohu najdu snadno. Celkově jsou pohodlné a široké. Jelikož jsem celkem hubený, tak bych ovšem ocenil o něco užší bočnice, ale to už by se vytratila univerzálnost, takže to neberu jako minus. Držení těla v zatáčkách není ani tak vůbec špatné.
Ovládání vozidla je uvnitř největší slabinou. Dříve nabízel Leon klasické ovládání klimatizace pomocí tlačítek a koleček. Nyní se to nachází v dotykové ploše, což zkrátka není tak příjemné. Infotainment jako takový jinak není špatný, „běhá“ poměrně rychle, ale je poněkud nepřehledný. Na druhou stranu se ale nedá říct, že by na tom koncernoví sourozenci byli výrazně lépe. Co mě ovšem potěšilo, je naklonění dotykové obrazovky k řidiči.
Co se týče prostornosti, tak je to velmi dobré, ale mám pocit, že Octavia nabídne prostoru o chlup víc. Odkládacích prostorů je ve voze dostatek. Co ovšem nepotěší, jsou lacinější materiály. Zadní výplně dveří bych neřešil, ale středový tunel by v místě, kde si řidič opírá koleno by mohl být měkčený. Obzvláště pak u sportovní verze, kdy se člověk v tomto místě často nevyhne kontaktu, by to bylo žádoucí.
Zavazadlový prostor pojme 620 litrů zavazadel. Octavia nabízí o 20 litrů víc. Srovnám-li Sportstourer s klasickým krátkým Leonem, narostl prostor o 240 l.
Jízda
Jelikož vůz nedisponuje adaptivním podvozkem s možností zvolit si tuhost tlumičů, trochu jsem se bál jízdního komfortu po městě či na rozbité okresce. O to větší překvapení nastalo po prvních kilometrech. Podvozek je tuhý, ale rozhodně ne nepohodlný. Nerovnosti žehlí obstojně a ačkoliv umí platforma MQB sem tam lehce bouchnout, není to takové, jako jsem to s těmito velkými 19 palcovými ráfky očekával.
Nastal čas protáhnout Cupru po klikatých okreskách a prověřit tak její schopnosti. Akcelerace je velice dobrá, dvoulitrové TSI dobře známe, takže tam problém není. Podvozek drží skvěle, je stabilní a ani na rozbitější okresce neodskakuje. Volím režim Cupra, který přiostří řízení a odezvu na plyn. Ta je mimochodem velice dobrá.
Na druhou stranu mi ovšem vadí absence plně manuálního režimu. Jasně, můžete řadit pádly pod volantem, ale vůz stejně v omezovači přeřadí. Pádla jsou mimo jiné dost daleko umístěné, takže se mi s nimi nepracuje příliš dobře. Řízení jako takové by mohlo být strmější a rychlejší. Občas je také cítit lehké tahání za volant, nicméně samosvorný diferenciál funguje skvěle a eliminuje nedotáčivost. Zvuk motoru je bohužel dost nudný a sterilní. Z mých slov by se dalo usuzovat, že mi Cupra k srdci příliš nepřirostla. To je ale omyl. Jízdně je velice schopná, rychlá a dokáže potěšit řidiče, ale něco tomu zkrátka chybí. Je to vlastně Octavia RS v jiném kabátě. To by nebylo špatné, ale od Cupry zkrátka očekávám něco víc, než „jen“ jinak vypadající Octavii. Tento problém by alespoň částečně měly řešit výkonnější varianty Leonu, ta naše je taková polotučná.
Motor
Pod kapotou je dobře známé „téesíčko“, které vyniká vysokým výkonem a skvělým zátahem v opravdu širokém spektru otáček. V normální provozu je tichý, zvenku trochu zní jako šicí stroj, ale jeho pružnost to hravě vynahrazuje. Výkon činí 180 kW (245 koní) a 370 Nm. Na stovku zrychlí za 6,6 vteřin a zastaví se až na 250 km/h. Automatická převodovka DSG má 7 stupňů a pracuje velmi hbitě. Při normální jízdě není nervózní a prakticky o ní ani nevíte. Při ostřejší jízdě bych uvítal trochu rychlejší reakce na pádla pod volantem a taky aby sama v omezovači nepřeřazovala.
Spotřeba? No, nepatří k těm nejúspornějším, ale to vynahrazuje perfektní dynamikou. Na klikatých kopcovitých okreskách jsme najezdili kolem 50 km a spotřeba byla necelých 20 litrů na sto. Pokud ovšem budete jezdit úsporně, dostanete se na tyto hodnoty:
Město: 8 - 10 litrů
Kombinovaná: 8 l
Dálničních 130 km/h: 7,8 l
Okreska: 6,5 – 7,5 l
Cena a konkurence
Cupra Leon Sportstourer s motorem 2.0 TSI 180 kW můžete mít pouze s automatickou převodovkou, stojí od 1 064 900 Kč, což je o 50 tisíc více, než Octavia RS ve stejné motorizaci.
Vrchol nabídky v podobě nejsilnější Cupry (4x4, 228 kW) stojí od 1 274 900 Kč, což je o 49 tisíc méně, než stojí obdoba od Volkswagenu – Golf Variant R.
Závěr
Leon skvěle vypadá, je praktický, ve městě z vás i přes tužší podvozek nevytřese duši a zároveň poskytuje solidní cenu i spotřebu. Na výběr je z několika motorizací. My jsme otestovali tu nejslabší (245 koní), která sice jezdí hezky, ale má tu nevýhodu, že vedle silnějších verzí působí polotučně.
Zpět k otázce z úvodu – Cupra Leon či Octavia RS? Ono je to vlastně jedno. Stojí téměř stejně, jezdí podobně, nabízí skoro stejnou porci prostoru, takže bude ve výsledku tím rozhodujícím faktorem design. Já osobně bych šel do Cupry se silnějším motorem a pohonem všech kol. Cupra Leon Sportstourer 2.0 TSI 180 kW si odváží 8/10 bodů.
Plusy
Design
Praktičnost
Motor
Převodovka
Podvozek
Minusy
Laciné materiály
Obyčejné řízení
Nudný zvuk
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.