TEST: Volkswagen Caddy 1.5 TSI s obytnou vestavbou je skvělý nápad, ale..

volkswagen caddy
volkswagen caddy, foto: Lukáš Suchý, AutoRoad.cz
Lukáš Suchý , AutoRoad.cz 24. srpna 2022 06:00
Sdílej:

Caddyho s naftovým motorem jsme v testu měli hned dvakrát, nejprve verzi Maxi a poté krátkou verzi s pohonem všech kol. Dnešní recenze se podívá na zoubek benzinové variantě s obytnou vestavbou z originálního příslušenství VW, díky které si můžete na cestách ustlat prakticky kdekoliv a to během pár minut. Jak se tento obytný „prcek“ osvědčil v praxi?

Obytná vestavba

Jelikož máme v testu Caddyho už potřetí, tak se zaměříme hlavně na odlišnosti, které nabízí náš „mini bydlík“. Je zde již zmíněný „KombiBox“. Ten obsahuje rozkládací postel, pod kterou se nachází několik šuplíků, do kterých lze dát vařič a vybavení, takže budete schopni ve voze spát i vařit.

Celá tato „bedna“ je pevně ukotvená ke dnu zavazadelníku, nicméně i přesto o sobě na nerovnostech dává vědět. Caddy ovšem lehce povrzává i bez vestavby, takže se nedá říci, že je to zde vyloženě horší. Co se týče jízdního komfortu, tak tomu náklad prospívá. Tuhá zadní náprava je více zatížená a méně nervózní, takže je výsledný jízdní komfort slušný.

Manipulace s vestavbou je velice jednoduchá a intuitivní. Stačí pár minut a máte hotovo. Nejprve se rozepne pásek, který drží matraci. Poté je potřeba posunout a sklopit přední sedadla. Následuje vyklopení matrace a dvou nohou, které ji drží. No a to je vlastně vše. Délka ložné plochy je cca 190 cm.

Trochu mi ovšem vadí, že je nutné posouvat přední sedadla před každým rozložením postele.  Rozhodně bych doporučil Caddy Maxi, které je delší. Pak to bude příjemnější.

Motor

O pohon vozu se stará přeplňovaná 1,5 TSI s manuální převodovkou. Motor sám o sobě není špatný, je tichý, kultivovaný a třeba v Polu či Golfu si jej dokážu představit, nicméně Caddy není úplně malé a lehké auto (1579 kg), takže bych spíše preferoval diesel. Ten nabídne lepší pružnost a zkrátka se sem hodí víc. O spotřebě nemluvě. Dynamika této 84 kW jednotky není opravdu nijak oslnivá, což dokazují i čísla. Akcelerace na stovku zabere 11,9 sekund a maximální rychlost činí 182 km/h. Také sladění motoru s převodovkou není úplně dobré. Jedničku musíte buď vytočit, aby se dvojka hezky chytla a nebo zařadíte dvojku v normální rychlosti, ale čekáte opravdu dlouho, než se dá auto do pohybu. Co rovněž není slavné, je celkové odhlučnění vozu, na cestování rychlostmi nad 130 km/h zapomeňte.

Spotřeba? Při klidné jízdě jsme naměřili tyto hodnoty:

Město: 6,5 – 8 litrů

Kombinovaná: 7,4 l

Dálnice: 8 l

Okresky: 7 l

Cena

Základní pětimístné Caddy startuje s 55 kW motorem na 620 tis včetně DPH, silnější 75 kW verze vyjde na 691 tis. Jde však o základní verze, kde nejsou v základu lakované nárazníky, což nevypadá úplně hezky. Rozhodně bych doporučil sáhnout po vyšším stupni výbavy.

Námi testovaná výbava Style s motorem 1.5 TSI a manuálem přijde na 800 tis. Včetně příplatků v testovaném voze se dostáváme na 916 tis a připočtu-li 100 tisíc za KombiBox, dotahujeme se na částku přesahující milion korun. Při výběru bych rozhodně zvážil i verzi California.

Závěr

Volkswagen Caddy 1,5 TSI Style s kempovací vestavbou je skvělý nápad, ale k dokonalosti mu ještě dost schází. Vestavba ve voze má sice za následek plavnější jízdu, ale zase lehce vrže. Manipulace s ní je ale velice jednoduchá a spaní ve voze pohodlné. Výhodou je také slušné množství šuplíků pod postelí, kde si můžete udělat kuchyňku a uskladnit vybavení.

Největší kámen úrazu je mdlý benzínový motor, který se sem jednoduše nehodí. Doporučil bych sáhnout po dieselu, který bude mít lepší pružnost a nižší spotřebu při dlouhých cestách, pro které je tento „minicamper“ určen. Další věcí, která by přidala na praktičnosti, je verze Maxi s prodlouženým rozvorem. Taková specifikace by mi dávala smysl a pokud bychom ještě zaškrtli nižší stupeň výbavy, nebyla by ani o tolik dražší. Naše benzinová konfigurace s krátkým rozvorem si odváží 5/10 bodů.

Plusy

Praktičnost

Solidní výbava

LED světlomety

Kompaktní rozměry

Obytná vestavba

Minusy

Ergonomie

Mdlý motor

Odhlučnění

Vyšší cenovka

Lacinější materiály

Vyšší spotřeba na dálnici

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?