Skupina Stellantis využívá u svých elektrických vozidel stejnou techniku napříč třídami. Tak se s akumulátory s kapacitou 50 kWh a elektromotorem o výkonu 100 kW můžeme setkat jak v malém Opelu Corsa-e, tak třeba i v dodávce Peugeot e-Rifter. Dnes testovaný Citroën ë-C4 je asi uprostřed, ale rozhodně v nabídce elektromobilů nezapadne.
SUV-Coupe
Designéři nový Citroën ë-C4 vyslali do boje o zákazníky s dnes velmi oblíbenou a žádánou karosérií SUV-Coupe. Se svými vnějšími rozměry 4360 x 1800 x 1525 (délka x šířka x výška v mm) a rozvorem 2670 mm se řadí spíše mezi menší zástupce této relativně nové třídy automobilů.
Kromě samotné siluety SUV-Coupe na voze zaujmou přední dělená světla, která se skládají z neobvykle tenkých vrchních a taktéž nezvykle velkých spodních světlometů. Zboku krom černého outdoorového oplastování padnou do oka Exkluzivní 18" kola z lehkých slitin CROSSLIGHT. A na zádi zaujme krom jiného spoilerem dělené sklo pátých, pozvolně klesajících dveří.
Interiér
Interiér oproti exteriéru již není tak zajímavý, což ale není na škodu. Možná právě naopak. Citroën ë-C4 vsadil na jednoduchý interiér bez módních výstřelků. Za tříramenným multifunkčním volantem, který se na první pohled tváří jako dvouramenný, se nachází pouze 5,5 palců široký digitální přístrojový panel. Ale díky tomu, že není 3D jako u sesterského Peugeotu, je dobře čitelný a přehledný. Nad ním se nachází taktéž dobře čitelný head-up displej. Vpravo od něj se nachází 11palcový displej infotainmentu, který je vkusně zasazen do palubní desky a nepůsobí jako pěst na oko. Tepelnou pohodu lze nastavit pomocí trojice otočných ovladačů. Toto řešení by mělo být bráno jako standard a mělo by se přestat experimentovat s ovládáním přes obrazovku. Je to zkrátka nejlepší řešení.
Na pohled na pěkných sedadlech je překvapivě hodně místa v obou řadách. Měl jsem obavy o místo nad hlavou v druhé řadě, kde většinou u rádoby coupé vozů vítězí vzhled nad funkcí a tím pádem se hlava často dotýká stropu. Ne však v tomto případě. Za sedadly se nachází zavazadlový prostor o objemu 380 litrů, který lze zvětšit až na 1250 litrů.
Zvláštní poznámku si zaslouží odkládací prostory. Ve středu palubní desky jsou hned dva nad sebou. Ten vrchní je úzký akorát tak na mobil, pod ním se nachází další, o dost větší. Dále zde máme uzavíratelnou přihrádku ve středovém tunelu. Před spolujezdcem je obligátní přihrádka jako u všech vozů. Ale nad ní se nachází zcela neobvyklý šuplík vhodný na dokumenty či nějaké čtivo. Nad tímto šuplíkem se ještě nachází výsuvný držák na tablet. Nejsem si tedy jistý, co se s tabletem stane v případě aktivace airbagu, ale každopádně je to velice zajímavé řešení.
Elektřina pod kapotou
Stejně jako koncernový sourozenci, tak i elektrická C4 spoléhá na elektromotor o výkonu 100 kW (136 koní) s točivým momentu 260 N.m. Ten pohání přední kola a čerpá svou energii z baterií s kapacitou 50 kWh (využitelná kapacita je 45 kWh). Oficiálně udávaný dojezd je 350 km.
Jízda
Při prvním usedání do testovaného Citroën ë-C4 jsem si ihned vzpomněl na našeho pana prezidenta. Ještě v době, kdy nevykonával tento úřad a o vozech jako Škoda Superb si mohli v Mladé Boleslavi nechat jen zdát, se chvíli vyráběla Škoda Octavia první generace s prodlouženým rozvorem. A právě tu po krátkou dobu Miloš Zeman využíval. Jenže se při nastupování uhodil do hlavy a tak na Octavii zanevřel (alespoň tak praví legenda). Já na Citroën ë-C4 takto zanevřel hned při přebírání a pak asi ještě třikrát (přesný počet ran do hlavy již nepamatuji).
Když opominu několikrát se opakující kontakt mé hlavy se střechou vozu, tak jsem se po usednutí za volant C4ky cítil dobře. Sedačky jsou pěkné na pohled a dobře se v nich sedí. Palubní deska je přehledná a ergonomicky dobře vymyšlená. Když nebudeme brát v potaz výhled dozadu přes divné dvojité okno bez stěrače, pak je výhled ven na slušné úrovni.
K samotné jízdě. Ač se Citroën ë-C4 tváří sportovně, pak jednoznačně klame tělem. Sportovní ambice nemá ani podvozek, ani motor. Podvozek je francouzsky měkký a komfortní. Navíc vůz disponuje speciálními tlumiči s hydrodynamickými dorazy a tak vůz vyžehlí i velké nerovnosti. Není to jízda na létajícím koberci, jak bylo u Citroënů dříve zvykem, ale oproti dnešním tvrdým autům je jízda velice pohodlná. Na straně druhé se vůz v zatáčkách dost nákladní, což rozhodně nepodporuje nějaké závodní choutky.
Taktéž od motoru o výkonu 100 kW nelze vzhledem k váze vozu, převyšující 1600 kg, čekat zázraky. Jeho projev v tomto voze bych přirovnal ke starším motorům 1,9 TDI. Po sešlápnutí plynu akcelerátoru blíž k podlaze vůz okamžitě znatelně zabere a řidič si připadá, že sedí v něčem opravdu rychlém, ale když se podívá na tachometr, tak si všimne, že ta číslíčka sice přibývají, ale ne zas tak závratným tempem. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,7 s není žádný fofr, ale jedná se o elektromobil s okamžitou reakcí na povel pravou nohou, takže ve městě na semaforech budete hledat konkurenci jen těžko.
Spotřeba
Ve městě, kde se Citroën ë-C4 cítí jako ryba ve vodě, lze spotřebu elektrické energie udržet mezi 11 až 13 kWh na 100 km, díky čemuž je vůz schopen jet bez větších problémů okolo 350 km. Mimo město je spotřeba hodně závislá na váze pravé nohy. Dá se jezdit klidně za 12 kWh, ale také výrazně přes 20 kWh. Nejhůře se Citroën vypořádává s dálnicí. Zde ubývá okolo 22 kWh na každých 100 km, což znamená dojezd 200 km. Při rychlosti 130 km/h se tedy baterie vybije ze 100% na nulu za hodinu a půl. Týdenní průměr byl nakonec 15,1 kWh, což zaručuje použitelný dojezd 300 km.
Dobíjení
V soukromí naplno dobijete baterii prostřednictvím wallboxu o výkonu 7,4 kW za 7,5 hodiny (palubní nabíječka 7,4 kW) nebo za pouhých 5 hodin s wallboxem o výkonu 11 kW (s příplatkovou 11 kW palubní nabíječkou). Pomocí zesílené zásuvky je možné dobít energii potřebnou pro 100 km za 4,5 hodiny.
U veřejné rychlodobíjecí stanice o výkonu 100 kW je doba dobíjení mnohem kratší: stačí pouhých 30 minut, aby se baterie dobila do 80 % kapacity.
Cena
Závěr
Citroën ë-C4 má stylu na rozdávání a jízda s ním je velmi pohodlná. Cítí se dobře ve městě a zvládne i výlety po okolí, kde posádka ocenění slušný vnitřní prostor. Naopak jejím teritoriem (ostatně jako téměř každého elektromobilu) není dálnice, kde procenta baterie mizí před očima a také řidiči se sportovními ambicemi by se měli poohlédnout po jiném voze.
Plusy:
- vzhled
- odkládací prostory
- cestovní komfort
Mínusy:
- koncernový sourozenci jsou svižnější
- pro nastupování bych potřeboval přilbu
- pohled vzad
Typ motoru:
elektrický
Palivo:
Baterie 50 kWh
Zdvihový objem:
-------
Výkon:
100 kW (136 koní)
Točivý moment:
260 N.m.
Převodovka:
--------
Poháněná kola:
přední
Délka:
4360 mm
Šířka:
1800 mm
Výška:
1525 mm
Rozvor:
2670 mm
Zavazadlový prostor:
380 / 1250 litrů
Provozní hmotnost:
1636 kg
V-max:
150 km/h
0-100 km/h:
9,7 s
dojezd
350 km
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.