Peugeot 3008 a 5008 jsou v současné generaci co do designu jedni z nejzajímavějších vozů ve své třídě. Oba v loňském roce prošli faceliftem, který je více přiblížil k ostatním vozům v nabídce francouzského výrobce. My se dnes podíváme na vrcholný model v podobě Peugeotu 5008 se silným vznětovým motorem a vrcholnou výbavou GT.
Po faceliftu ještě lákavější
Peugeot 5008 se řadí mezi středně větší vozy kategorie SUV. Vnější rozměry - délka 4641 mm, šířku má (bez / se sklopenými / s vyklopenými zpětnými zrcátky) 1844/ 1906/ 2098 mm a výška (bez / se střešními nosiči) 640/ 646 mm, rozvor má na délku 2840 mm.
Výrazná příď s inovovaným předním nárazníkem s integrovaným světelným podpisem se lvími tesáky jasně identifikuje novou generaci vozů PEUGEOT. Nedílnou součástí přídě vozu je unikátní bezrámová vertikální maska chladiče s chromovanými lamelami, které plynule přecházejí až k okrajům nárazníku.
Interiér
Jak jsme již u modelů automobilky Peugeot zvyklý, přístrojová deska se nese ve stylu PEUGEOT i-Cockpit®. Což znamená, že má 5008 zploštělý kompaktní volant se sedmi ovladači TOGGLE SWITCHESi, uprostřed palubní desky se nachází centrální dotykový displej infotainmentu o průměru 10″ a nad volantem v dobrém zorném poli řidiče najdeme inovovanou konfigurovatelnou 12,3″ digitální přístrojovou deskou s kvalitním zobrazením, která je dobře čitelná.
V interiéru je dostatek místa pro 5 dospělých a v případě nouze se dají přepravovat další dvě osoby na sklopných sedadlech v zavazadlovém prostoru. Třetí řadu sedadel bych označil spíše za nouzovou. Dospělý člověk se na ni vleze, ale o žádném velkém pohodlí nemůže být řeč. To sedadla v první řadě jsou jiné kafe. Jsou pohodlná, elektricky nastavitelná s masážní funkcí se zdravotnickým certifikátem AGR.
Peugeot 5008 se může pochlubit obřím zavazadlovým prostorem. V sedmimístném uspořádání sice za sedadly moc místa nezbývá, ale v klasickém pětimístném uspořádání je již k dispozici 702 litrů pro zavazadla. Při jízdě ve dvou se do vozu dle metodiky měření vejde až přes 2 m3 zavazadel.
Pohonná jednotkaO pohon námi testovaného a pravděpodobně vrcholného provedení, tedy alespoň dle ceníku , se stará vznětový čtyřválec o objemu 1997 ccm. Tento motor dosahuje maximálního výkonu 130 kW (177 koní) při 3750 ot./min a točivý moment vrcholí hodnotou 400 N.m. již při 2000 ot./min. Motor spolupracuje s 8 stupňovou automatickou převodovkou a pohání výhradně kola přední nápravy. Pohon všech čtyř kol bohužel na rozdíl od 3008 není k dispozici.
Překvapivá spotřeba
Velkým překvapením pro mě byla spotřeba paliva. Tento motor jsem již měl v Peugeotu 508 a v DS 7 a nikdy jsem z něj nebyl úplně nadšený jak po dynamické stránce, tak ani ohledně spotřeby paliva. Ale k 5008 si tento motor sednul dobře a to se projevilo i na spotřebě paliva.
Po dálnici při ustálené rychlosti 130 km/h točí motor na osmý převodový stupeň necelé 2000 ot./min., přičemž si nárokuje pouze 5,5 litrů nafty na 100 km. Okresky umí ještě lépe. Jelikož 5008 není žádný hot hatch, tak i má jízda s ním byla spíš klidná, což se podepsalo na průměru 4,9 litrů na 100 km. Ve městě je to trochu horší, ale výsledných 6,8 litrů na 100 km považuji vzhledem k velikosti vozu za dobrý výkon. Celkový týdenní průměr byl příjemných 6,1 litrů nafty na 100 km.
Jízda
Jak již bylo napsáno výše, pod kapotou se nachází překopaný vznětový čtyřválec o objemu 1997 ccm a výkonu 130 kW. Na papíře oněch téměř 180 koní a hlavně 400 N.m. může vypadat dobře, ale tento motor jsem již dříve měl ve vozech Peugeot 508 a DS 7 Crossback a ani v jednom z těchto případů mě o své existenci nepřesvědčil. Za to tak zcela úplně nemohl on, ale jiné pohonné jednotky v těchto dvou vozech, které jsou zkrátka daleko lepší.
V případě Peugeotu 5008 byl motor s vozem lépe vyladěn a nebo se prostě k charakteru velkého SUV skvěle hodí. Jelikož je vůz nastavený především na komfort, tak mu můžu s čistým svědomím spíše průměrnou dynamiku odpustit. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,2 s a maximální rychlost 215 km/h mi zde u takového vozu přijde dostačující.
I přes velká 19 palčivá kola je jízda příkladně pohodlná. Od podvozku do kabinky nepronikají žádné větší rány a i po přejetí opravdu ošklivé díry je cítit jen drobné drcnutí. Také převodovka si s motorem velmi dobře rozumí, což se dále podepisuje na plynulosti a komfortu jízdy. Co můžu jízdě vytknout, to je nulový cit v řízení, ale opět u této kategorie vozů jsem ochotný absenci zpětné vazby od předních kol akceptovat.
Cena
Výbava Motor Emise CO2 Cena Sleva Akční cena
Závěr
Facelift již tak libovému francouzi prospěl a dle mého subjektivního názoru je Peugeot 5008 jedním z nejhezčích vozů ve třídě. Jízdní komfort je příkladný, stejně jako dobře sladěný motor s automatickou převodovkou.
Jako možný hendikep vidím nemožnost volby pohonu všech kol a poměrně odvážnou cenu, která v našem případě včetně příplatků činí 1,068 milionů Kč.
Plusy:
- vzhled
- zpracování a prostor interiéru
- spotřeba
Mínusy:
- absence možnosti volby pohonu všech čtyř kol
- průměrná dynamika
- cena
Typ motoru:
Přeplňovaný R4
Palivo:
nafta
Zdvihový objem:
1997 ccm
Výkon:
130 kW (177 k)
Točivý moment:
400 N.m-
Převodovka:
A8
Poháněná kola:
přední
Délka:
4641 mm
Šířka:
1844 mm
Výška:
1646 mm
Rozvor:
2840 mm
Zavazadlový prostor:
702 / 1940 litrů
Provozní hmotnost:
1682 kg
V-max:
215 km/h
0-100 km/h:
9,2 s
Spotřeba
6,1 l / 100 km
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?