Hlavní novinka domácí automobilky na autosalonu v čínském Šanghaji byla odhalena předčasně. Koncept, jehož fotografie máme nově k dispozici, ukazuje s největší pravděpodobností možnou podobu budoucí Škody Kodiaq Coupe.
Koncept Vision E představuje vizi prvního čistě elektrického automobilu značky Škoda a jak ukazují fotografie, nejedná se o žádný sedan či hatchback, ale jak je v současné době oblíbeným trendem, koncept lze řadit díky vyšší stavbě karosérie mezi crossovery či SUV.
„Design modelů značky ŠKODA s čistě elektrickým pohonem je určen dalším rozvojem aktuálního designového jazyka značky ŠKODA. S precizně vedenými liniemi a ostrými hranami vznikají jak v exteriéru, tak v interiéru nápadně jasné struktury, v nichž se odráží charakter značky ŠKODA, vyznačující se funkčností a nadčasovou estetikou,“ řekl Karl Neuhold, vedoucí designu exteriéru ve ŠKODA AUTO.
Pro masku je charakteristické použití subtilních mřížek, ale přední nárazník nepůsobí až tak propracovaně, jako boční a zadní partie. Příď se vyznačuje výrazně tvarovanou kapotou motoru, jejíž hrany se sbíhají u uprostřed umístěného a bíle podsvíceného loga. Podobně jako poslední Octavia, také Vision E se pyšní dvojitými světlomety, jejich řešení je u konceptu lépe zakomponováno do celkového designu. Otázkou ale je, jak moc je u konceptu řešena funkčnost světel.
Atraktivně vypadá ostrý prolis obcházející kolem celého vozu. Podobně jako u současného Superbu skrývá spáru mezi předním blatníkem a kapotou, navíc je prolis zdůrazněn vloženým světelným prvkem s logem Škody. Koncept nemá rámy dveří, kliky, zpětná zrcátka ani koncovky výfuku. Zadní partie jsou velmi atraktivní, brzdové světlo umístěné do nárazníku a ostře střižená zadní světla podtrhují ostrými hranami celkový dynamický design konceptu.
Díky tiskové zprávě již známe i konkrétní rozměry (délka 4 668 mm, šířka 1 924 mm a výška 1 591 mm), díky kterým je studie ŠKODA VISION E nepřehlédnutelná. V karoserii s dlouhým rozvorem 2 851 mm a krátkými převisy vpředu a vzadu vznikl mimořádně velký a komfortní interiér.
Studie ŠKODA VISION E má čistě elektrický pohon. Díky systémovému výkonu 225 kW slibuje velmi dynamické zrychlení. Maximální rychlost činí 180 km/h. Výkonné lithium-iontové akumulátory a chytrá rekuperace umožňují maximální dojezd 500 km na jedno nabití akumulátorů.
„Charakteristickou vlastností elektromotorů je dostupnost maximálního točivého momentu již při rozjezdu, což platí i pro pohonné jednotky ŠKODA VISION E. I díky tomu studie dosahuje nejlepší dynamiky, jakou bylo kdy možné u vozu značky ŠKODA zažít,“ řekl Christian Strube, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO zodpovědný za Technický vývoj.
„Studie VISION E splňuje předpoklady pro autonomní řízení úrovně 3. ŠKODA VISION E se může samočinně pohybovat v kolonách, pomocí autopilota projíždět úseky dálnic, držet se v jízdním pruhu nebo předjíždět, samostatně vyhledávat volná parkovací místa a automaticky do nich zajíždět a vyjíždět.“
Do roku 2025 slibuje Škoda v nabídce kromě plug-in hybridů i pět automobilů s čistě elektrickým pohonem; pak bude každý čtvrtý na světě prodaný vůz značky ŠKODA buď plug-in hybrid nebo čistý elektromobil.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?