Společnost Bugatti ukázala, jak by mohla vypadat extrémní verze hyperauta Bugatti Chiron. Díky obrovskému výkonu a nízké hmotnosti by nabídl dynamiku na úrovní současných vozů Formule 1.
Bugatti představilo model Bolide, extrémní závodní hypersport se senzačním poměrem hmotnosti k výkonu činících pouhých 0,67 kg/k. Bugatti Bolide je alespoň prozatím experimentální koncept. Výrobce si dal za úkol zjistit, jaký by mohl být lehký hypersport vybavený výkonným motorem W16 8,0 litru. Nebo, jak uvedl generální ředitel společnosti Bugatti Stephan Winkelmann, Bolide má „pouze čtyři kola, motor, převodovku, volant a jako jediný luxus dvě sedadla“.
Motor v Bugatti je vidlicový šestnáctiválec do W, má zdvihový objem 7 963 cm³, který má výkon vyladěn na obrovské stádo 1850 koní. Stejnou hodnotu má také točivý moment. Suchá hmotnost hypersportu má být poze 1240 kg. Aby byl Bolide tak lehký, použili pouze titanové spojovací prvky, tenkostěnné prvky z titanové slitiny, keramické brzdy a samozřejmě spoustu uhlíkových vláken pro monokok a další komponenty.
Dynamické parametry vyrážejí dech. Podle propočtů inženýrů od Bugatti dokáže zrychlovat takto:
0-100 km/h za 2.17 s
0-200 km/h za 4.36 s
0-300 km/h za 7.37 s
0-400 km/h za 12.8 s
0-500 km/h za 20.16 s
Maximální boční přetížení 2.8 G
Bugatti také uvádí, že Bolide zvládne obkroužit okruhu Le Mans Circuit de la Sarthe v čase 3:07,1 min a slavný Nürburgring Nordschleife za pouhých 5:23,1 min.
„Bolide je odpovědí na otázku, co kdyby Bugatti postavilo hypersportovní okruhový vůz, který by splňoval bezpečnostní požadavky FIA,“ řekl Stefan Ellrott, člen představenstva Bugatti a vedoucí technického vývoje. "Je založen na našem motoru W16 s minimální strukturou těla a neuvěřitelným výkonem. Výsledek: nejmenší možná váha vozidla s ohromujícím výkonem, který umožňuje motoru W16 skutečně zářit.“
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?