V době pandemie COVID19 a následné ekonomické krizi by Evropská komise měla pozdržet plány na snižování CO2 v automobilovém průmyslu – jinak hrozí naprostý kolaps této oblasti hospodářství a bankrot většiny automobilek. Je o tom přesvědčený bývalý krizový manažer a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se svými stranickými kolegy a odboráři. Proto s kolegy požádal Evropskou komisi o odložení plnění přísných zelených opatření.
„Žádáme Evropskou komisi, aby v letošním roce s ohledem na krizi způsobenou epidemií koronaviru, neuplatňovala žádné sankce vůči automobilkám, a aby v průběhu druhého pololetí pečlivě vyhodnotila dopady této krize,“ žádá o přehodnocení dosavadních postupů předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Komise by podle něho měla zvážit další postup, pokud jde o zpřísňování ekologických limitů v příštích letech: „KDU-ČSL tím nerezignuje na ochranu životního prostředí, v této době ale považujeme za zásadní stabilizovat evropský automobilový průmysl a dát mu jistotu i do budoucna.“
„S kolegy z různých frakcí proto chceme doporučit Komisi, aby v současné době pozdržela legislativu týkající se předně snižování CO2. Opak by totiž měl zásadní vliv na zaměstnanost a konkurenceschopnost a přesun veškeré výroby do Indie a Číny za daleko horších podmínek,“ poskytuje další detaily k žádosti europoslanec Tomáš Zdechovský. Téma plánuje případně otevřít i ve výboru pro zaměstnanost (EMPL), kde je místopředsedou: „Je pro mě naprosto klíčové co nejdříve nastartovat ekonomiku, zajistit lidem práci a stabilizovat celou společnost.“
Nejde čelit dopadům pandemie a sankcím zároveň
„V této nelehké době musíme maximálně pomoci udržet automobilový průmysl. Nejde čelit dopadům pandemie a zároveň investovat, aby se splnila všechna velmi přísná emisní opatření,“ shrnuje Jurečka, který se téma bude snažit prosadit také na nejbližším jednání Hospodářského a Evropského výboru Poslanecké sněmovny. Ty by měly vyzvat českou vládu k okamžitému jednání s Evropskou komisí.
Registrace osobních automobilů v EU spadly už za leden a únor o 7,4 %. V březnu a dubnu se předpokládá, že z důvodů opatření kvůli COVID-19 nastane propad o 60 – 90 %. Například v Číně to bylo v únoru o 79 %. Bez jakékoliv pomoci ze strany EU nebude mít možnost sektor se ozdravit a přežít následující dva krizové roky.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?