Není tajemstvím, že plánovaný odchod Velké Británie z EU (tzv. Brexit), může mít vážné následky pro automobilový průmysl na území ostrovního království. Některé automobilky již dříve oznámily, že kvůli plánovanému odchodu chystají pozastavení produkce. A od svých plánů evidentně neupustí, ačkoliv byl Brexit odložen.
Řeč je nyní o automobilkách BMW a Vauxhall, který však na kontinentální Evropě známe jako Opel. Obě automobilky již dříve rozhodly o pozastavení svých závodů v období Brexitu, aby tak předešly případným komplikacím spojeným s odchodem Británie z EU.
BMW tak během tohoto měsíce pozastaví výrobu vozů Mini ve svém závodu v Oxfordu, což již dříve vysvětlila obavami z přerušení zásobování díly kvůli tzv. „tvrdému Brexitu" bez dohody. PSA, současný vlastník značek Opel a Vauxhall, pak přikročila k pozastavení produkce v závodu Ellesmere Port Factory poblíž Liverpoolu, kde se v současnosti vyrábí model Astra.
„Na tohle se naše společnost a naši zaměstnanci připravovali mnoho měsíců dopředu a je to pevně zakotveno v našem obchodním plánu," uvedla k situaci tisková mluvčí BMW.
Jak navíc informoval web Autonews Europe, BMW se dále připravuje na pozastavení produkce motorů v závodu Hams Hall, pozastavení lisovny ve Swindonu a menších sub-dodavatelských sítí. A pokud by skutečně došlo k Brexitu bez dohody, je ve hře i možnost přesunutí části produkce motorů a vozidel Mini mimo území Velké Británie.
Opatřením automobilek se však nelze vůbec divit. Podobná rozhodnutí jsou plánována s velkým předstihem, aby si zaměstnanci mohli naplánovat volno a současně je potřeba vše dojednat i s dodavateli. Zrušení plánů na pozastavení výroby jen kvůli odložení Brexitu je tak téměř nemožné.
Samotný odchod VB z EU byl původně naplánován již na 29. března, nicméně nakonec byl odsunut (prozatím) až na 12. dubna. Nikdo si však není jistý, kdy Británie z EU skutečně odejde, což může automobilkám přidělat pár vrásek na čele.
Pokud by totiž skutečně došlo k tzv. „tvrdému Brexitu," musely by se automobilky připravit na možné průtahy v dodávání dílů, zvýšenou administrativu a hlavně na vyšší daňové zatížení.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?