Automobilka Rolls-Royce sice letos zažívá jeden z nejúspěšnějších roků své historie, v blízké budoucnosti by však mohla čelit vážným problémům. Pokud se totiž velké Británii nepodaří dojednat dohodu ohledně Brexitu, mohla by se celá továrna zastavit. A to by samozřejmě znamenalo citelné ekonomické ztráty.
Brexit je strašákem pro celou ekonomiku Velké Británie, automobilový průmysl nevyjímaje. Už dříve se několik automobilek svěřilo s problémy, které by mohlo vystoupení Británie z EU přinést. A nedávno se na seznam ohrožených dostala i prémiová automobilka Rolls-Royce. Jak totiž podle Automotive News Europe uvedl Torsten Muller-Oetvoes, výkonný ředitel RR, v případě jediného chybějícího komponentu by se mohla celá továrna zastavit.
Automobilka Rolls-Royce totiž, podobně jako většina světových automobilek, pracuje v produkčním systému "just in time," kdy se komponenty naskladňují v momentě, kdy jsou potřeba. Obvykle se tedy na skladě nezdrží více než den.
A právě zásoby součástek, respektive jejich možný nedostatek, vyvolávají u vedení automobilky obavy. Skladiště Rolls-Royce totiž dokáže pojmout zásobu komponentů pouze na pár extra dní produkce bez zásob. Jeden vůz se navíc kompletuje 800 hodin, což opět zvyšuje možnost, že se celá produkce nákladně zastaví.
V obavách z tzv. "tvrdého" Brexitu, tedy bez dohody, se tak automobilka začala obracet na své dodavatele a vymýšlet alternativní způsoby dopravy, než je ta námořní. Především se tedy bavíme o dopravě letecké. V plánu je ale také možné zastavení produkce na první dva týdny v dubnu.
Rolls-Royce přitom spolupracuje s cca 600 různými dodavatelskými společnostmi z celého světa, které dodávají na 32 000 komponent. Na domácí půdě přitom sídli pouze 8 procent dodavatelů, což ve výsledku znamená, že zásobovací trasy automobilky vedou každý den 35x přes Lamanšský průliv.
Jako jedno z možných řešení se nabízí přesunutí produkce z ostrovů do kontinentální Evropy - ostatně značka je ve vlastnictví automobilky BMW. Něco takového je však zatím naprosto nepředstavitelné a do budoucna nejspíš vyloučené. Rolls-Royce si totiž zakládá na svých tradicích a jak Muller-Oetvoes prozradil, zákazníci z celého světa jezdí do Británie diskutovat s inženýry a sestavit si model přesně podle svých snů a přání.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?