Oslňování řidičů bude konec. Řešení letitého problému se už vyvíjí a testuje

Snímky z nové testovací laboratoře společnosti Varroc Lighthing Systems | foto: Varroc Lighthing Systems

Oslňování světly protijedoucích vozidel se brzy stane minulostí. V nově otevřené laboratoři společnosti Varroc Lighting Systems se testují inteligentní adaptivní světlomety, které samy dokáží rozpoznat protijedoucí vůz a jsou schopny i autonomně a plně bez zásahu řidiče upravit intenzitu světel tak, aby nedošlo k oslnění jiných řidičů.

„Po investicích v řádech několik desítek milionů korun v Novém Jičíně, kde jsme vybudovali naši globální vývojovou základnu, jsme vyslyšeli i přání zákazníků a obchodních partnerů na asijském kontinentu. Především v Číně dlouhodobě vnímáme velkou poptávku po nových technologiích a supermoderní testovací centrum v Čchang-čou je naší odpovědí na tento trend. Cílem je vybudovat a provozovat funkční moderní vývojová a testovací centra kdekoliv na světě, kde jsou i naši zákazníci“, uvedl viceprezident globálního vývoje produktů Varroc Lighting Systems, Todd C. Morgan.

Nově otvírané technologické laboratoře v prefektuře Čchang-čou, která leží u jižního okraje provincie Ťiang-su, se budou podílet zejména na vývoji nových adaptabilních světlometů (Adaptive Driving Beam – ADB). Ty dokáží díky systému autonomních a plně automatických čidel bez zásahu řidiče reagovat na přibližující se vozy a osoby na cestě. Inteligentní systém, využívající ten nejmodernější software po vyhodnocení situace, následně speciální LED diody ve světlometech ztlumí a zabrání tak oslnění řidiče v protisměru. Jak potvrzují dopravní experti, v závislosti na typu silnice a také použitých reflektorech totiž může oslněný protijedoucí řidič jet až několik stovek metrů prakticky poslepu.

Adaptabilní světlomety se do budoucna mohou stát například důležitou součástí samo-řídících vozů. Společnost Business Intelligence and Strategy Research1 ve své analýze předpovídá velmi dynamický růst trhu s adaptivními světlomety a zároveň odhaduje, že globální trh s ADB do roku 2023 vzroste na zhruba 1,49 miliard dolarů. Adaptabilní světlomety jsou používány už nyní, a to především u luxusních modelů automobilů. Společnost Varroc ale předpovídá instalace tohoto typu technologií i do vozů dostupných široké veřejnosti, a to již v nejbližší době.

„Laboratoř v Čchang-čou má perfektní podmínky pro testování bezpečnosti světlometů. Je proto samozřejmostí, že můžeme kontrolovat jejich vývoj od absolutního začátku a vytvářet tak produkty, z kterých budou mít užitek nejen naši zákazníci, ale i koncoví uživatelé – tj. řidiči,“ podotknul zástupce generálního manažera společnosti William Newman.

Dlouhodobé investice do technologických a technických inovací v zemi čínského draka před nedávnem ocenila i společnost Ford, které Varroc ve spolupráci s Jiangling Motors Corporation (JMC) již přes 15 let dodává světlomety pro užitkové vozy. Jedná se o udělení certifikace C+, která je nejvyšším možným oceněním kvality v této kategorii. Její zisk vyžaduje splnění náročných kritérií, kdy je hodnocen výkon produktu, technologické zpracování, kvalita ale také přístup firmy k zákazníkovi a poskytované služby. V Číně má Varroc Lighthing Systems velmi silné postavení díky mateřské společnosti Varroc TYC. Pozici lídra ve vývoji a výrobě automobilového osvětlení potvrzuje i fakt, že v současnosti obě společnosti dodávají své výrobky více než 25 společnostem OEM pro automobily a motocykly.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy