Pokud patříte mezi velmi důležité osoby, nebo prostě jen chcete zažít pocit opravdového bezpečí, pak by vám neměla uniknout řada automobilů Mercedes-Benz s označením „Guard“. Ano, takový vůz vás bude nejen přepravovat a reprezentovat, ale i chránit.
Idea speciální ochrany se zrodila v roce 1928 v závodech Daimler, kde se vyvinula z prvotních náčrtků a následně byla ztvárněna přesným ručním provedením. Tak vznikl první sedan se speciální ochranou. Poté následovalo osm desetiletí pečlivého zkoušení materiálů a systematického vývoje. Asi před 50 lety začala intenzivní spolupráce mezi německými úřady a společností Mercedes-Benz, která v té době jako jediný německý výrobce automobilů vyráběla pancéřovaná vozidla.
Každé vozidlo Guard je v prvé řadě již v průběhu vývojové fáze vozidla pro sériovou výrobu koncipováno jako datový model. Následně se provede rozsáhlé testování prototypu a v nárazových zkouškách se posuzuje extrémní nosnost karoserie a podvozku, balistická odolnost a správná funkce všech jeho bezpečnostních systémů. To vše se děje dlouho předtím, než se postaví vůbec první vozidlo určené pro zákazníka.
Tímto způsobem je celý prostor pro cestující zabezpečen proti vnějším nebezpečím. Specialisté odhalí a důkladně odstraní všechna potenciálně zranitelná místa. Proto se modely Mercedes-Benz Guard vyznačují komplexní ochranou.
Třídy ochrany
Mercedes-Benz Guard nabízí následující třídy ochrany: vysoká ochrana (VR1 až VR4) a nejvyšší ochrana (VR5 až VR7).
Vysoká ochrana: vozidla splňující požadavky evropské třídy odolnosti VR4 odolají munici z velkorážního revolveru a mohou například cestující ochránit před rostoucími tendencemi k pouličnímu násilí.
Nejvyšší ochrana: vozidla třídy odolnosti VR6/VR7 zajišťují účinnou ochranu proti hrozbě teroristických útoků. Jejich pancéřování je navrženo tak, aby odolalo střelám z vojenských zbraní pohybujícím se dvakrát rychleji než výstřely z revolveru. Navíc poskytují ochranu proti střepinám z ručních granátů a jiných výbušnin.
Technologie
Optimalizace podvozku – přesné dimenzování komponent podvozku a brzd zajišťuje, že modely Mercedes-Benz Guard mají jízdní vlastnosti prakticky stejné jako sériově vyráběná vozidla. Všechny příslušné díly byly speciálně přizpůsobeny větší váze ochranných prvků a změnám fyzikálních vlastností při jízdě.
Pneumatiky – pneumatiky u všech modelů Mercedes-Benz Guard Vám umožní pokračovat v jízdě, i když jsou zcela prázdné.
Samotěsnící palivová nádrž – palivová nádrž je pokryta vnější vrstvou speciálních tkanin a elastomerů. Tato vrstva dokáže v případě poškození nádrže spustit chemickou a fyzikální reakci, která zalepí díry vytvořené projektily nebo střepinami.
Okna – největší problém představují závěsy dveří, které musí být schopny udržet dveře o hmotnosti až 150 kg. Hmotnost dveří je způsobena především speciálními ochrannými bočními okny, která jsou vyztužena vysoce odolným polykarbonátem. Aby bylo možno zajistit hladké otevírání a zavírání oken, je mechanismus otevírání oken na rozdíl od sériově vyráběných vozidel hydraulický. Pro zabránění vniknutí projektilů jsou spoje mezi kovem a sklem (potenciálně zranitelná místa) chráněny důmyslným systémem překrývání.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?