Zajímalo vás někdy co čeští řidiči dělají v momentě, kdy by jejich jedinou starostí mělo být věnovat se řízení? Odpovědi vás možná trochu zarazí: telefonování, péče o mazlíčky a partnera či partnerku, jídlo, pití, kouření, atd.. Jak vyplývá z nedávného průzkumu, řízení se bezvýhradně věnují jen 2% řidičů.
Výsledek tohoto červencového průzkumu, který si objednala společnost Saferoad a realizovala agentura Ipsos, je skutečně tristní. Výzkumu se přitom účastnilo na 1050 respondentů ve věku 18 až 65 let, kteří řídí minimálně jednou měsíčně.
Co tedy řidiči dělají za volantem?
Mezi nejčastější „rozptylující činnosti“, kterým se řidiči věnují při řízení patří především telefonování, což omezuje pozornost až 36 % respondentů. Snad ještě podstatnější je další fakt, a to přiznání vysoké frekvence používání mobilního telefonu – při každé jízdě/často. Mezi další časté činnosti patří intenzivní komunikace se spolujezdci, konzumace jídla a nápojů, kouření při jízdě, usměrňování dětí a ovládání navigace.
Zanedbatelné není ani to, že asi 10 % řidičů se zaneprázdňuje hlazením domácích mazlíčků při jízdě nebo líbáním se s partnerem či s partnerkou. Ačkoliv s nadsázkou můžeme říct, že hlazení domácích mazlíčků nebo líbání může mít uklidňující efekt, určitě to není ideální činnosti za volantem.
Průzkum také potvrdil, že podle respondentů je z 83 % právě nepozornost hlavním viníkem nehod. Nejvíce pak podle průzkumu hraje roli povaha (45 %) a psychické rozpoložení řidiče (26 %), třetím nejsilnějším faktorem ovlivňujícím nehodovost je řidičská praxe (21 %).
V této souvislosti zaujme i další údaj, a to že každý pátý z nás je nepoučitelný. Konkrétně: 22 % řidičů zdá se být až chronicky nepoučitelných. I když buď bourali nebo dostali pokuty, přesto se dále nevěnují plně řízení vozidla, přičemž 3x častěji to platí o mužích.
Až absurdně přitom může působit fakt, že až 98 % respondentů si dobře uvědomuje přímou souvislost mezi mírou nevěnování se řízení a nehodovostí.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?