Výsledek tohoto červencového průzkumu, který si objednala společnost Saferoad a realizovala agentura Ipsos, je skutečně tristní. Výzkumu se přitom účastnilo na 1050 respondentů ve věku 18 až 65 let, kteří řídí minimálně jednou měsíčně.
Co tedy řidiči dělají za volantem?
Mezi nejčastější „rozptylující činnosti“, kterým se řidiči věnují při řízení patří především telefonování, což omezuje pozornost až 36 % respondentů. Snad ještě podstatnější je další fakt, a to přiznání vysoké frekvence používání mobilního telefonu – při každé jízdě/často. Mezi další časté činnosti patří intenzivní komunikace se spolujezdci, konzumace jídla a nápojů, kouření při jízdě, usměrňování dětí a ovládání navigace.
Zanedbatelné není ani to, že asi 10 % řidičů se zaneprázdňuje hlazením domácích mazlíčků při jízdě nebo líbáním se s partnerem či s partnerkou. Ačkoliv s nadsázkou můžeme říct, že hlazení domácích mazlíčků nebo líbání může mít uklidňující efekt, určitě to není ideální činnosti za volantem.
Průzkum také potvrdil, že podle respondentů je z 83 % právě nepozornost hlavním viníkem nehod. Nejvíce pak podle průzkumu hraje roli povaha (45 %) a psychické rozpoložení řidiče (26 %), třetím nejsilnějším faktorem ovlivňujícím nehodovost je řidičská praxe (21 %).
V této souvislosti zaujme i další údaj, a to že každý pátý z nás je nepoučitelný. Konkrétně: 22 % řidičů zdá se být až chronicky nepoučitelných. I když buď bourali nebo dostali pokuty, přesto se dále nevěnují plně řízení vozidla, přičemž 3x častěji to platí o mužích.
Až absurdně přitom může působit fakt, že až 98 % respondentů si dobře uvědomuje přímou souvislost mezi mírou nevěnování se řízení a nehodovostí.