Zatímco dříve se zloději specializovali hlavně na krádeže celých automobilů, které následně rozebrali a prodali na náhradní díly, v posledních letech se specializují přímo na krádeže hodnotných komponent ze zaparkovaných vozů, které poté mohou okamžitě a „bezpracně" zpeněžit. A seznam populárních úlovků z našich automobilů se k naší nelibosti bohužel stále rozšiřuje.
Ukrást dnes automobil a znemožnit jeho následné vypátrání je dnes podstatně těžší, než tomu bylo před lety. Řada zlodějů se proto přeorientovala „pouze" na krádeže těch nejžádanějších a nejdražších komponent, které lze snadno získat i ze zaparkovaných vozů a poté rychle zpeněžit.
Poměrně často si proto můžeme na různých fórech a sociálních sítích přečíst, jak někomu z auta zmizela kola, někomu katalyzátor a stále oblíbeným úlovkem bývají i xenonové světlomety. V zámoří se však mezi zloději dílů rozmohl nový trend, jak informoval New York Post. Krádeže zpětných zrcátek.
Zpětná zrcátka? Pro většinu z nás jen kousek plastu, skla a možná nějaký ten kabel vedoucí k blinkru nebo nastavení sklonu. Pro zloděje se však jedná o snadno dostupný zlatý důl. Ptáte se proč? Spolu s rozvojem inteligentních asistenčních systémů totiž automobilky začaly ukrývat do zrcátek stále více elektroniky, která má pomoci k vyšší bezpečnosti provozu.
Konkrétně se jedná třeba o kamery nebo senzory systémů hlídajících jízdu v pruhu, varujících před nechtěným vybočením z pruhu nebo o asistenty hlídání mrtvého úhlu. Bavíme se tak o poměrně sofistikované a tím pádem i drahé elektronice, která je umístěna na dost zranitelném místě.
To si musela uvědomit i partička zlodějů, která podle informací webu The Drive, jež se odkazuje na data policie z New Yorku, dvakrát zaútočila na luxusní vozy ve dvou čtvrtích New Yorku. Zloději se přitom soustředily hlavně na prémiové značky, jako Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Lexus nebo Audi.
Policisté odhadují, že na černém trhu by za každé zrcátko mohli zloději dostat cca 1 500 až 2 000 dolarů - tedy cca 34 500 až 69 000 Kč. Podle policistů se zatím jedná jen o ojedinělé případy, nicméně s rozvojem sofistikovaných bezpečnostních asistentů i v dostupnějších automobilech se dá čekat, že brzy tento typ zločinu dorazí i na starý kontinent.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.