Jen těžko bychom na světě hledali ikoničtější armádní vůz, než je Humvee. Stroj, který začal vznikat v osmdesátých letech, už ale neodpovídá současným požadavkům armády pro moderní bojiště a tak přišlo nevyhnutelné: jeho nahrazení modernějším, schopnějším a hlavně bezpečnějším JLTV z produkce společnosti Oskosh. A první kusy těchto impozantních strojů už si převzala jak americká armáda, tak námořnictvo.
Původ armádního speciálu HMMWV, což je zkratka pro High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, jsme částečně načali již v nedávném článku o Lamborghini LM001. Americká armáda vypsala své finální požadavky na nový stroj v roce 1979 a již v roce 1985 nastoupil Humvee takzvaně „do služby."
Jeho výrobce, společnost AM General, na vývoji vozu neustále pracovala a stále se snažila upravovat jak jeho techniku, tak i konstrukci. Asymetrická válka s povstalci a teroristy po celém světě však poukázala na řadu nedostatků, především na nedostatečnou ochranu před nástražnými výbušnými systémy. A tak americká armáda začala hledat stroj nový.
Samotné výběrové řízení začalo již před více než deseti lety. V roce 2010 dostala armáda na výběr ze tří různých prototypů, které podrobila náročnému testování. V roce 2015 pak kontrakt získala společnost Oshkosh Corporation, která má americké armádě dodat 16 900 vozidel JLTV - což je zkratka pro Jouint Light Tactical Vehicle.
Nemyslíme si, že by Humvee měl z americké armády v příštích letech zcela zmizet, s největší pravděpodobností se však stáhne do zázemí, kde bude stále mít co nabídnout. Na bojištích se však nejspíš bude ukazovat hlavně JLTV, které může nabídnout více prostoru, komfortu a hlavně bezpečí. Oproti Humvee je sice o něco větší, oproti masivně používaným odolným vozidlům MRAP je však výrazně menší a nabídne lepší výkony i manévrovatelnost.
Pod kapotou tohohle drobka je ukryt 6.6 litrový diesel V8 Duramax z produkce General Motors, který je spojen s automatickou převodovkou Allison. Maximální rychlost se pohybuje okolo 122 km/h a dojezd na nádrž okolo 643 kilometrů.
Během vývoje a testování stroje byly brány maximální ohledy na bezpečí a komfort posádky, vysokou spolehlivost a lepší schopnosti při jízdě v extrémním terénu i při dlouhých přesunech, jak informoval web Jalopnik a jeho armádní redakce Foxtrot Alpha. JLTV tak kromě jiného nabídne i podvozek s nastavitelnou světlou výškou, což vojáci ocení jak v terénu, tak během přesunů po klasických silnicích.
První složkou amerických ozbrojených sil, která dostala nové JLTV do užívání, se stala začátkem února tradiční Armáda (U.S. Army). Včera se však novým přírůstkem do vozového parku pochlubila i Námořní pěchota (U.S. Marines Corps).
Today, the first JLTV was fielded at the School of Infantry West. Take a look at what this bad boy can do. pic.twitter.com/aADFsIquE9
— U.S. Marines (@USMC) 28. února 2019
Jak se tedy zdá, JLTV by se mohl stát dalším aspirantem na ikonu mezi armádní technikou. Poněkud ale pochybujeme o tom, že by se nějaké slavné celebritě podařilo přemluvit Oskosh k výrobě čistě civilního provedení. I když nikdy neříkej nikdy.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.