U ruského YouTube kanálu Garage 54 jsme na bláznivé experimenty celkem zvyklí, v poslední době se však Vlad a jeho kolegové překonávají. Po pojízdném srubu se totiž pochlubili Ladou Niva s funkčním pohonem 6x6 a nyní přichází i klasický Žigulík poháněný řadovým osmiválcem.
Podobně jako předchozí zmíněné experimenty, ani tento se nepodařilo vměstnat do jednoho dílu. A tak zatímco v tom minulém je možné vidět technickou realizaci, včetně vytváření speciálního rámu a spojování dvou standardních čtyřválců, nyní už můžeme sledovat dolaďování celé stavby a první testovací jízdy.
Ještě předtím však bylo potřeba synchronizovat karburátory a vymyslet dostatečně účinné chlazení. Na rozdíl od běžných motorů V8 je totiž potřeba chladit dva nezávislé motory, což vyžaduje pořádný chladič. A protože Vlad je proslulý svými improvizacemi, použil místo klasického chladiče obyčejný domácí radiátor.
Po vyladění veškerých detailů v motorovém prostoru, včetně zajímavého lakování, přišel čas na první testovací jízdu. Cílem bylo vylepšit již dříve naměřené časy akcelerace z 0 na 60 km/h, ovšem v klasickém srovnání bránilo počasí. Zatímco časy akcelerace se standardní Ladou byly změřeny na suchém asfaltu, v době dokončení první verze už venku panovala tradiční ruská zima.
Vlad a jeho kolegové se však nenechali zastavit a ve své dílně objevili staré podomácku vyrobené pneumatiky s hřeby, které by měly vozu poskytnout adekvátní trakci. Ještě před jejich instalací však bylo potřeba převařit jejich středy a upravit podběhy Lady tak, aby hřeby nedrhly. Jak se ovšem později ukázalo, ani výrazně ohnuté lemy blatníků nakonec nestačily.
Dost už ale o technice a přípravách, vzhůru k prvním testovacím jízdám. Ty se odehrávaly na zasněžené cestě mimo běžný provoz, aby nedošlo k ohrožení ostatních motoristů. Během prvních jízd se ukázalo, že motor je v nízkých otáčkách celkem mrtvý a chybí mu točivý moment. Po překonání 2.5 tisíce otáček však motor ožije a pořádně řidiče zatlačí do sedačky.
Trakce vozu na sněhu však není kdovíjak oslnivá a tak byly všechny testovací jízdy poměrně děsivé. Největší hrůza v očích testovacích jezdců však byla vidět ve chvíli, kdy se ukázalo, že Lada moc dobře nebrzdí. Během testů se také ukázalo pár drobných vad - například během prvních jízd běžel motor kvůli chybějícímu kontaktu jen na sedm válců. Během poslední jízdy zase nevydržel komponent chladící soustavy a z radiátoru se vyvalila pára.
Celkově však byli oba jezdci z vozu až příjemně překvapeni. Původní obavy, zda poněkud humpolácké propojení motorů vydrží, se totiž ukázaly být neopodstatněné. Motor se navíc projevoval velice zajímavě, na sešlápnutí plynového pedálu reagoval rychle a dokázal podat slušný výkon i bez jemného ladění.
Zpátky ale k původním cílům a statistikám. Zatímco Lada s originálním motorem zvládla akceleraci z 0 na 60 km/h za 6.5 sekundy, varianta s osmi válci to zvládala už za rovných 6 sekund. Přenos výkonu na podklad byl přitom značně limitován a minimálně celou první sekundu hrabala kola naprázdno.
Další díl mapující tento působivý projekt by však měl přinést další technické úpravy a hlavně test vozu na místě, kde bude trakce výrazně lepší. A protože zima v Rusku ještě nějakou chvíli neskončí, pravděpodobně se Garage 54 vydá na nějakou dostatečně promrzlou plochu, která udrží jejich Ladu a současně nabídne pneumatikám s hřeby dostatečný prostor k „zakousnutí se" do podkladu.