Posledním pokusem mladoboleslavské automobilky o ostrý hatchback byla Škoda Fabia druhé generace s označením RS, která se však nestala příliš úspěšným modelem a tak její nástupce ostrou variantu vůbec nedostal. Nová Škoda Scala by však díky svým parametrům mohla nabízet právě tu ideální kombinaci praktičnosti, ostrého vzhledu a rychlosti, jakou zákazníci na trhu s hothatchy očekávají.
Škoda Fabia druhé generace s označením RS vypadala na první pohled velice zajímavě, mnoho potencionálních kupců však odradila absence manuální převodovky, časem se objevily problémy s jejím dvakrát přeplňovaným motorem 1.4 TSI a pro spoustu zákazníku bylo jednoduše logičtější si připlatit za ostrou Octavii, která nabízela vyšší výkon i více prostoru.
Nová Scala, která v nabídce mladoboleslavské automobilky nahrazuje Rapida, by však mohla být svým způsobem dokonalým kandidátem na ostrý hatch. Její ostře řezané rysy přináší více emocí, její kombinuje moderní techniku a technologie a uvnitř je více prostoru, než v potenciálně konkurenčním Golfu GTI.
Škoa by si navíc z koncernu mohla vypůjčit některý z povedených motorů, které se již nyní objevují pod kapotami ostrých modelů. Připomeňme si navíc, že Scala se vůbec poprvé objevila jako koncept pojmenovaný Vision RS - tedy sportovní vůz.
Od té doby je sice ticho po pěšině a o ostré variantě Scaly s označením RS se příliš nepočítá, přesto si grafický designér Aksyonov Nikita usmyslel, že by nebylo marné ji stvořit alespoň v digitální podobě. A svůj výtvor následně vystavil na serveru Behance.net.
Základem konceptu je Scala, která však dostala řadu sportovních prvků, pro které našel Nikita inspiraci u jiných modelů mladoboleslavské automobilky, jako je například Kodiaq či Karoq. Sportovnost konceptu pak ještě podtrhují černé pruhy na kapotě a bocích, ve kterých vidíme logo RS.
Je otázkou, jaké motory by se mohly pod kapotou Scaly RS objevit. Koncept RS byl původně oznámen s 1.5 litrovým turbo-motorem, který by měl být kombinován s elektromotorem. Výsledkem této hybridní kombinace mělo být 245 koní a přívětivá čísla emisí i spotřeby. zkrátka ideální hothatch pro budoucí Evropu, jejíž silnice pomalu sešněrují úředníci z EU.
Podstatně zajímavější jednotku by však mohlo být benzínové 2.0 TSI, které již využívá řada automobilek z koncernu, větně Škody.Pokud by byla Scala RS naladěna například na 220 koní, skvěle by v nabídce zapadla pod Ostavii RS a stále by mohla nabídnout více, než například Polo GTI, jak připomíná web Autoevolution, který na koncept a jeho možnosti upozornil.
Scala RS by tedy mohla dávat smysl, je však otázkou, zda se jí někdy dočkáme. Nezbývá tedy než pevně doufat a věřit, že si své místo v nabídce jednou zaslouží.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?