Správná pozice za volantem je důležitá nejen kvůli komfortu, ale také kvůli ovladatelnosti a bezpečnosti. Mnoho řidičů se však stále mnohdy zcela neúmyslně dopouští chyb, které by je mohli vyjít v krizových situacích draho. A jednou z nejčastějších chyb bývá špatné držení volantu, které může v kombinaci s airbagy přivodit zbytečná a poměrně vážná zranění.
Během uplynulých desetiletí urazil vývoj automobilů obrovský kus cesty. Vozy jsou dnes prostornější, spolehlivější, rychlejší a hlavně bezpečnější. Některé prvky výbavy však vyžadují, aby se jim řidiči částečně přizpůsobily. Nejedná se přitom o žádná omezení - ba naopak. Pokud řidič dělá věci správně, většinou tak předchází hned několika hrozbám.
Skvělým příkladem může být správné držení volantu, které také prošlo několika trendy. Na toto téma nedávno upozornil Nick Douglas z webu lifehacker, který se po 10 letech znovu rozhodl řídit. V řadě věcí jsou pro něj moderní automobily příjemnější, na jednu věc si však stále nemůže zvyknout - správné držení volantu.
Když se totiž Douglas učil řídit, bylo mu vysvětlováno, že má mít ruce na pozici 10 a 2. A s touto teorií se dost možná setkáte i u svých známých, kteří již vlastní řidičské oprávnění nějaké to desetiletí. V dnešní době se však ruce na pozici 10 hodin a 2 hodin považují za poměrně nebezpečný zlozvyk, který může podle amerického úřadu pro bezpečnost silničního provozu NHTSA vést v případě nehody k vážným zraněním.
Na vině jsou přitom celkem paradoxně airbagy, které jsou designovány k ochraně hlavy a hrudi během nehody. Pokud ale držíte ruce na volantu příliš vysoko, existuje šance, že vám je airbag vymrští přímo do obličeje a způsobí vám tak zranění. Web NBC News navíc ve svém článku z roku 2012 varuje i před rizikem poranění rukou od směsi, která airbag odpaluje a nafukuje.
Správně by tak ruce na volantu měly být naproti sobě a to na pozici 9. hodina a 3. hodina. V případě nehody a nafouknutí airbagu zůstávají ruce stranou a riziko zranění se výrazně snižuje.
Ruce na volantu v pozici 9 a 3 hodiny jsou navíc snadným způsobem, jak získat lepší kontrolu nad vozem. V této poloze totiž získáváte mnohem větší manévrovací prostor, než při jiném držení volantu. Snadno tak můžete projet ostřejší zatáčku, aniž byste museli zbytečně volant pouštět a přehmatávat. A pokud víte, že se blížíte ke skutečně ostré zatáčce, zkuste ruce na volantu předem posunout. V ideálním případě by měly zůstat stále naproti sobě, což vám umožní maximální rozsah.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?