Držíte volant správně? Neriskujte ztrátu kontroly nad vozem a zbytečná zranění

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: pixabay.com
Antonín Marek , AutoRoad.cz 11. prosince 2018 08:59
Sdílej:

Správná pozice za volantem je důležitá nejen kvůli komfortu, ale také kvůli ovladatelnosti a bezpečnosti. Mnoho řidičů se však stále mnohdy zcela neúmyslně dopouští chyb, které by je mohli vyjít v krizových situacích draho. A jednou z nejčastějších chyb bývá špatné držení volantu, které může v kombinaci s airbagy přivodit zbytečná a poměrně vážná zranění.

Během uplynulých desetiletí urazil vývoj automobilů obrovský kus cesty. Vozy jsou dnes prostornější, spolehlivější, rychlejší a hlavně bezpečnější. Některé prvky výbavy však vyžadují, aby se jim řidiči částečně přizpůsobily. Nejedná se přitom o žádná omezení - ba naopak. Pokud řidič dělá věci správně, většinou tak předchází hned několika hrozbám.

Skvělým příkladem může být správné držení volantu, které také prošlo několika trendy. Na toto téma nedávno upozornil Nick Douglas z webu lifehacker, který se po 10 letech znovu rozhodl řídit. V řadě věcí jsou pro něj moderní automobily příjemnější, na jednu věc si však stále nemůže zvyknout - správné držení volantu.

Když se totiž Douglas učil řídit, bylo mu vysvětlováno, že má mít ruce na pozici 10 a 2. A s touto teorií se dost možná setkáte i u svých známých, kteří již vlastní řidičské oprávnění nějaké to desetiletí. V dnešní době se však ruce na pozici 10 hodin a 2 hodin považují za poměrně nebezpečný zlozvyk, který může podle amerického úřadu pro bezpečnost silničního provozu NHTSA vést v případě nehody k vážným zraněním.

Na vině jsou přitom celkem paradoxně airbagy, které jsou designovány k ochraně hlavy a hrudi během nehody. Pokud ale držíte ruce na volantu příliš vysoko, existuje šance, že vám je airbag vymrští přímo do obličeje a způsobí vám tak zranění. Web NBC News navíc ve svém článku z roku 2012 varuje i před rizikem poranění rukou od směsi, která airbag odpaluje a nafukuje.

Správně by tak ruce na volantu měly být naproti sobě a to na pozici 9. hodina a 3. hodina. V případě nehody a nafouknutí airbagu zůstávají ruce stranou a riziko zranění se výrazně snižuje.

Ruce na volantu v pozici 9 a 3 hodiny jsou navíc snadným způsobem, jak získat lepší kontrolu nad vozem. V této poloze totiž získáváte mnohem větší manévrovací prostor, než při jiném držení volantu. Snadno tak můžete projet ostřejší zatáčku, aniž byste museli zbytečně volant pouštět a přehmatávat. A pokud víte, že se blížíte ke skutečně ostré zatáčce, zkuste ruce na volantu předem posunout. V ideálním případě by měly zůstat stále naproti sobě, což vám umožní maximální rozsah.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?