Evropská rada podala v rámci zavádění nových zákonů vztahujících se k bezpečnosti automobilů návrh, který zřejmě vzbudí řadu kontroverzí. Návrh totiž požaduje, aby byla všechna nová vozidla vybavena monitorovacím zařízením a současně rychlostními asistenčními systémy, které nebude možné deaktivovat.
V rámci zavádění nových zákonů vztahujících se k bezpečnosti automobilů požaduje Evropská rada zavedení například tzv. „černých skříněk" pro všechny nově vyrobené automobily, jak upozornil web AutoExpress. Tato zařízení by měla monitorovat například údaje o rychlosti nebo aktivaci bezpečnostních asistentů a to před, během a po nehodě.
Návrh, jehož schvalováním se bude zabývat Evropský Parlament, však mimo jiné požaduje i zavedení inteligentních rychlostních asistenčních systémů. Ty by měly automaticky informovat řidiče o překročení rychlostních limitů a v případě aktivace tempomatu by dokonce měly být schopny rychlost vozu samostatně snížit.
Podle návrhu by navíc nemělo být možné rychlostní asistenční systém nebo záznamové zařízení „vypnout či potlačit." Záznamové zařízení, chcete-li „černé skříňka", by přitom měla zaznamenávat minimálně: rychlost vozidla, statut / aktivaci bezpečnostních systémů nebo jakoukoliv relevantní informaci od aktivních bezpečnostních prvků či asistenčních systémů, které mají předcházet nehodám.
Data by měla být zaznamenávána pouze „před, během a po dopravní nehodě." Návrh navíc udává, že posbíraná data by měla být využita pouze k „provádění analýzy údajů o nehodách a posouzení účinnosti přijatých opatření." Co všechno se v této frázi skrývá nevíme, data by však podle dostupných informací mohla být sdílena mezi státy napříč EU.
Mezi dalšími požadavky je nutná instalace systémů autonomního nouzového brzdění a udržování vozu v jízdním pruhu. Oba systém by sice mělo být možné deaktivovat, ovšem „pouze při stojícím voze s aktivovanou parkovací brzdou a komplexní sekvencí akcí, které musí provést řidič."Zapomeňte tedy na deaktivaci jedním tlačítkem, místo toho nás čeká drbání pravou rukou za levým uchem.
Seznam požadavků tím ale ani zdaleka nekončí. Dále by nové vozy měly být vybaveny systémem detekce únavy řidiče, couvacími senzory, většími nárazovými zónami pro chodce a zadními světly, která se v případě krizového brzdění rozblikají. Vozy by navíc měly mít přípravu pro instalaci systému, který detekuje alkohol v dechu řidiče a nedovolí mu odjet.
Seznam nejrůznějších bezpečnostních opatření by však měl podle Evropské Komise zachránit během následujících 16 let okolo 25 000 lidských životů. Antonio Avenoso, výkonný ředitel Evropské Rady pro bezpečnost dopravy, označil přijetí návrhů členskými státy EU „významným krokem vpřed pro bezpečnost silničního provozu."
Návrh nových opatření bude nyní předložen před Evropský parlament a následně zahájí Evropská rada jednání „s cílem dosáhnout rychlé dohody" na začátku roku 2019. Automobilky by tak musely své vozy vybavovat novými systémy, jinak by nezískaly schválení k prodeji na území EU.
Pokud nyní přemýšlíte o emigraci do Velké Británie, která se chystá z EU vystoupit, kvůli autům to nedělejte. Podle AutoExpress se totiž Velká Británie chystá zavést podobné požadavky na výrobce automobilů jako EU.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.